V kategorii zaměřené na hru zvítězila neviditelná helma. Návrh airbagu pro cyklisty mají na svědomí designérky švédské společnosti Hovding, Anna Hauptová a Terese Alstinová. [celá zpráva]

„Udělaly jsme výzkum. Vyšly jsme do ulic a ptaly se lidí, proč nepoužívají helmy, když je to tak riskantní? Odpovídali, že helmy vypadají ošklivě, ničí vlasy a člověk v nich vypadá podivně,“ vysvětlila Hauptová.

„A když zazněly názory, že je potřeba nějaká neviditelná helma, přivedlo nás to na myšlenku, že helma možná nemusí být vidět a nemusí se nosit přímo na hlavě. Objevila by se pak pouze ve chvíli nehody,“ dodala Alstinová.

Další ceny putovaly do celého světa

V kategorii Tělo vyhrál Yves Behar ze Švýcarska s programem zaměřeným na mexické děti, který jim má zlepšit zrak, aby se mohly lépe učit. Kategorii Domov ovládla společnost Elemental Monterrey, která vytvořila nový obytný projekt, který se nachází rovněž v Mexiku.

Výherce kategorie Práce naproti tomu pochází z Číny. Jde o školní soutěž Design for Change, kterou inicioval a založil Kiran Bir Sethi. Soutěž pomáhá dětem projevit vlastní myšlenky na zlepšení světa, a posléze je i realizovat.

Kategorie Společnost pak svého vítěze našla v Jižní Korei. Design Seoul je podle poroty prvním uceleným přístupem založeným na designu, který zlepšuje život obyvatel ve všech velkých metropolích.

Nominován mohl být kdokoli. Mezinárodní porota složená z designérů, vědců a myslitelů zaměřených na tento obor, obchodníků a kurátorů pak vybrala skupinku finalistů, ze kterých vzešli všichni výherci.