Rakouské úřady přijaly Almův argument, že muslimské ženy se také mohou fotit v burce a že jeho snímek jinak ve všem odpovídá požadovaným normám.

Podle zákona o občanských průkazech a zákona o cestovních dokladech jsou v České republice jednoznačně stanoveny parametry, které průkazová fotografie musí splňovat. Je to například hladký povrch a rozměry 35 milimetrů na 45 milimetrů. Fotografie také musí odpovídat podobě zobrazované osoby v době podání žádosti. Pohled přes rameno, pootočená nebo nakloněná hlava a vlasy přes oko jsou nepřípustné. Výraz tváře má být neutrální, ústa zavřená, nevhodné jsou viditelné zuby, nepřípustný je široký úsměv od ucha k uchu.

Série fotografií, které chtěl Alm na řidičák použít

Série fotografií, které chtěl Alm na řidičák použít

FOTO: blog.alm.at

ČTĚTE TAKÉ: Člen církve špagetové příšery si prosadil fotku na řidičáku s cedníkem na hlavě

Fotografie zobrazuje občana v civilním oděvu, bez brýlí s tmavými skly, s výjimkou nevidomých - a bez pokrývky hlavy.

Pokyny ministerstva vnitra k náležitostem fotografií v úředních dokladech

Pokyny ministerstva vnitra k náležitostem fotografií v úředních dokladech

FOTO: Ministerstvo vnitra

Podle slov Vladimíra Řepky z ministerstva vnitra je pokrývka hlavy přípustná pouze ve dvou případech, a to buď pokud je její použití odůvodněno příslušností k oficiálně existující náboženské skupině, nebo ze zdravotních důvodů.

V takovém případě může dotyčný mít na průkazové fotografii i extravagantní pokrývku hlavy v podobě cedníku. Je ovšem nutné splnit následující požadavky: musíte na příslušném úřadu doložit lékařské potvrzení o tom, že cedník na hlavě nosíte ze zdravotních důvodů. Pak už jen stačí pořídit snímek, na kterém kuchyňské náčiní nesmí zakrývat obličejovou část způsobem, který by znemožňoval identifikaci.

Řidičský průkaz Nika Alma

Řidičský průkaz Nika Alma

FOTO: blog.alm.at