"Byl jsem účastníkem této nehody. Byl jsem na místě, když k tomu došlo a byl jsem svědkem toho, co následovalo. Kdyby mě Roman poslechl a vyměnili jsme si po nehodě místa řidiče, dnes by nikdo nic nevěděl. Co by komu bylo do Pospíšila, který způsobil dopravní nehodu?" ptá se v glose na svém profilu na Facebooku Zachův přítel, který je bývalým policistou, jenž často nehody zpracovával.

"Šlo o normální dopravní nehodu bez zranění. Bohužel ano, pod vlivem alkoholu, jehož hladina se vůbec nepodobala ani náznakem tomu, co uvádí bulvár, a svědci, kteří nevystoupili ani z auta, dokud nepřijela policie a kteří jeli za námi v takové blízkosti, že nás málem rozšrotovali," dodal Pospíšil. Naráží na zprávu z médií, podle které právě svědci uváděli, že Zach jevil značné známky opilosti, byl zmatený a nehodu si po půlhodině ani nepamatoval.

Dvě skleničky bílého vína

Roman Zach nezvedá telefony a nereaguje na esemesky. Krátký rozhovor poskytl pouze deníku SuperSpy. " No jo no, alkohol, alkohol... Ale tam se pilo jen nějaký pivo a víno možná... No, ale já jsem mohl mít tak dvě skleničky bílého. Maximálně," uvedla bývalá hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě.

Policie však dosud v tisku uváděné hodnoty alkoholu Romana Zacha prakticky potvrdila. Pouze je zpřesnila.

„Řidič naboural do kamiónu. Poté ujel zhruba 300 metrů a skončil ve škarpě. Na místě mu policie naměřila 2,43 promile alkoholu v dechu, opakovanou dechovou zkouškou bylo zjištěno 1,88 promile alkoholu. Řidič nepožadoval lékařské vyšetření a odběr krve, s naměřenou hodnotou souhlasil.“ řekl Novinkám rakovnický policejní mluvčí René Černý.

Roman Zach je s knírem k nepoznání

Roman Zach na civilním snímku s knírkem

FOTO: Michaela Feuereislová, Právo

Podle něj se dosud neprokázalo, že by se snažil Zach od nehody ujet. "Podobné věci se prokazují jen velmi složitě. Dle fotodokumentace z autonehody se dá říci, že této verzi nic nenasvědčuje. Věc je však stále v šetření," upozornil. Mluvčí dále uvedl, že standardně se u nehod pod vlivem alkoholu řidiči zadrží řidičský průkaz a je mu zakázána další jízda.

S podnapilou osobou nelze provádět úkony trestního řízení, a tak musí vyšetřovatel počkat, až se Zach dostaví na předvolání k podání vysvětlení.

Obvinění bude brzy následovat

"Vzhledem k hodnotám alkoholu, s kterými řidič souhlasil, se případ řeší ve zkráceném přípravném řízení a podle současných poznatků věc pravděpodobně nebude odložena. Je zde proto předpoklad, že řidič může být následně obviněn z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. V úvahu přichází zákaz činnosti (zákaz řízení - pozn. red.), peněžitý trest nebo trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta," konstatoval mluvčí rakovnické policie s tím, že vzhledem k tomu, že řidič nezpůsobil zvlášť závažný následek, pravděpodobně nebude potrestán odnětím svobody. "Záleží však na vyhodnocení případu soudem," dodal.