Mistrovská kulinářská díla tvořil přímo před očima hostů mistr kuchař Radek Příhonský se dvěma pomocníky.

"Jihoafrická kuchyně používá spoustu zeleniny a ovoce,“ prozradil Příhonský, který má s kulinářskými zvyklostmi jižní výspy černého kontinentu osobní zkušenost.

"Dostal jsem pracovní povolení v JAR na osm let. Po osmi měsících jsem se však musel vrátit do Čech, protože mi onemocněla maminka,“ svěřil se.

Chryzantémy jsou opravdu jedlé. Okvětní lístky ale musíte pečlivě otrhat. Zbytek květu je totiž hořký.:. Chryzantémy jsou opravdu jedlé. Okvětní lístky ale musíte pečlivě otrhat. Zbytek květu je totiž hořký.foto: Právo/Michaela Feuereislová

Základem menu byla příprava lehce stravitelných pokrmů s pomocí současného hitu mezi kuchyňskými přístroji, parní trouby. A samozřejmě jedlé květy. Pod Radkovýma rukama se zrodila jasmínová rýže s rozinkami a plátky růží, zeleninový salát s pomerančem a chryzantémami či ovocný salát s květy orchidejí.

Při pohledu na ně by leckoho napadlo, že si je může natrhat na zahrádce. Použité květy však pocházejí z ekologických farem v Holandsku. Navíc se musí nejen oprat, ale také pečlivě rozebrat a použít opravdu jen okvětní lístky. Lenost se totiž nevyplácí a nahořklá příchuť řapíků a středů by mohla pokazit celý pokrm.