Hlavní obsah
Výběr zaměstnanců je složitý proces. Foto: Profimedia.cz

Vybrat správného zaměstnance není snadné

Hledání nového kolegy do fungujícího týmu často zabere i několik měsíců času. To vše bez jistoty, že se podaří nalézt toho pravého. Stoprocentní úspěšnost při výběru kandidátů neexistuje, nicméně důležité je alespoň minimalizovat chybovost.

Výběr zaměstnanců je složitý proces. Foto: Profimedia.cz
Vybrat správného zaměstnance není snadné

„Dobře si rozmyslete, koho hledáte. Nejde jen o to, co má váš nový kolega umět, ale také jaké má mít vlastnosti a pracovní návyky. Rovněž je důležité vědět, zda chcete pracovníka proaktivního, který vyhledává příležitosti a sám se jich aktivně chápe, nebo spíše člověka reaktivního, který čeká, jaká práce mu bude zadána,“ vysvětluje Stanislav Sýkora ze společnosti Inspirie, která se zabývá firemním rozvojem.

Souznění s firemní kulturou

Jednou z možností je podle jeho slov připravit si pracovní profil kandidáta například podle typologie týmových rolí Mereditha Belbina (tzn. určit, jakou roli by měl váš nový kolega v kolektivu sehrávat).

V rámci otevřenosti náboru a hlavně kvůli prevenci budoucích nedorozumění je také dobré ujasnit si, jakou pracovní kulturu vyznáváte vy a na jakou je zvyklý kandidát. Ten si totiž během výběrového řízení často vytváří svoji představu o tom, jak to u vás „chodí“. Čím více se jeho představa blíží realitě, tím větší máte naději, že jeho rozhodnutí k vám nastoupit bude trvalé.

Zkušební doba je důležitá

Důležitou součástí procesu přijímání zaměstnance je zkušební doba. Jejím cílem je, aby si obě strany – zaměstnanec i zaměstnavatel – ověřily, že vzájemná spolupráce bude oboustranně prospěšná. Ideálním přístupem je podle Sýkory zpracovat takzvaný adaptační program, v němž se nastaví konkrétní cíle – typicky na 30, 60 a 90 dní –, po kterých se udělá vyhodnocení.

Pomoc externího personalisty

Výběr zaměstnanců je složitý proces, který v konečném důsledku do značné míry ovlivňuje úspěšnost či neúspěšnost firmy, proto je velmi důležité vybírat dobře a, pokud možno, hned napoprvé. „Řídíte-li firmu, která ještě ekonomicky a organizačně nedospěla k samostatné roli personalisty, najměte si externího personalistu, který vám s výběrem zaměstnanců pomůže,“ doporučuje závěrem Stanislav Sýkora.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků