Hlavní obsah
Názory na pozitivní diskriminaci žen dělí celou politickou scénu. Foto: Profimedia.cz

Vláda je pro spravedlivější zastoupení žen v dozorčích radách

Vláda podpořila evropskou směrnici, která by měla velké firmy přimět ke spravedlivějšímu zastoupení mužů a žen v dozorčích radách. Hlasování o předloze, kterou připravila eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová, nicméně nebylo jednotné.

Názory na pozitivní diskriminaci žen dělí celou politickou scénu. Foto: Profimedia.cz
Vláda je pro spravedlivější zastoupení žen v dozorčích radách

"Kvóty na ženy vládou sic prošly, nicméně já jsem od začátku z principu proti, což jsem projevila i hlasováním," uvedla nástupkyně Jourové v ministerském křesle Karla Šlechtová (za ANO). Proti byli i všichni ministři KDU-ČSL.

Ledy se lámou

"Hlasování bylo opravdu těsné, ale ledy v oblasti větších šancí žen se konečně lámou," konstatoval na twitteru předseda vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek ČTK řekl, že podle názoru jeho strany se počet žen ve vyšších funkcích zvyšuje přirozenou cestou. "Kvóty proto potřebné nejsou," osvětlil názor lidovců.

Pozitivní diskriminace dělí politiky

Názory na pozitivní diskriminaci žen dělí celou politickou scénu. "Soucítím s poníženými ženami, které k úspěchu nic takového nepotřebují," komentoval rozhodnutí vlády na sociálních sítích politik opoziční ODS Jan Skopeček.

Zmizely pevné kvóty

Podle návrhu, jak o něm Jourová mluvila při listopadové návštěvě Prahy, směrnice už neprosazuje pevné kvóty podle pohlaví ve vedení společností, ačkoli v původním návrhu se hovořilo o tom, že žen by mělo být v radách nejméně 40 procent. Díky tomu se jí prý podařilo přesvědčit šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který do té doby kvóty odmítal, aby návrh podpořil. Právě kvůli nesouhlasu ANO dosud směrnice podporu české vlády neměla.

"Změnila obsah směrnice, tak aby se vyvarovala nálepky, že jde jen o počet žen v radách. Ten návrh je o tom, jak pomoci tomu méně zastoupenému pohlaví, tak aby dozorčí rady byly vyváženější," řekl novinářům státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Jourová problém „zdědila“

Návrh na zavedení kvót v Evropské komisi už před třemi lety prosadila tehdejší eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová a Jourová jej „zdědila" poté, co loni tuto agendu převzala. Podle záměru měli muži či ženy v dozorčích a správních radách velkých firem, jejichž akcie se obchodují na burze, obsadit nejméně 40 procent křesel. V EU se toto opatření mělo dotknout odhadem 5000 firem, v Česku ale jen šesti - ČEZ, Telefoniky ČR, Unipetrolu, Komerční banky, Pivovarů Lobkowicz a společnosti Philip Morris.

Spravedlivější zastoupení pohlaví

Podle eurokomisařky nyní směrnice neurčuje pevné kvóty pro zastoupení mužů a žen v dozorčích radách. Nabádá ale firmy, aby v případě, kdy se o místo ucházejí dva stejně kvalifikovaní zájemci, braly ohled na spravedlivé zastoupení pohlaví. To znamená, aby daly přednost ženě, pokud je v radě příliš velké zastoupení mužů, nebo naopak.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků