Hlavní obsah
Muži i na dovolené zůstávají v intenzivnějším kontaktu se svou prací. Foto: Profimedia.cz

Dovolenou si bez internetu neužijeme

Když dovolená, tak jedině s počítačem a internetem! Většina z nás si totiž nedovede představit, že by svou dovolenou prožila bez internetu a vymožeností, které nám počítače a chytré telefony s přístupem k internetu poskytují.

Muži i na dovolené zůstávají v intenzivnějším kontaktu se svou prací. Foto: Profimedia.cz
Dovolenou si bez internetu neužijeme

Potvrdil to průzkum společnosti Intel, který mezi více než dvanácti sty uživateli tabletů, notebooků a zařízeních „dva v jednom“ v České republice a na Slovensku zkoumal, do jaké míry ovlivňují technologie náš způsob trávení volných letních dnů.

Pracovní programy a aplikace je lepší na dovolené vůbec neotevírat
Markéta Hlaváčová

„Z průzkumu vyplývá, že dny, kdy se lidé na dovolené zcela odstřihli od každodenní rutiny, jsou definitivně pryč. Stále více z nich touží sdílet své zážitky a zkušenosti v reálném čase a využívat technologie pro svoji zábavu a komunikaci. S mobilním počítačovým zařízením jsou schopni prožít svou dovolenou aktivněji a informovaněji. Samotné chytré mobilní telefony již řadě lidí na dovolené nestačí,“ interpretuje výsledky průzkumu Martin Vařbuchta, manažer pro maloobchodní prodej společnosti Intel.

Polovina pracuje i na pláži

Z hlediska reálné mobility nejlépe vycházejí tablety, které si s sebou na cesty berou čtyři z pěti jejich majitelů (80 %). Obdobně je to u zařízení „dva v jednom“, s sebou je vozí 69 % jejich majitelů. Jako nejméně mobilní z průzkumu společnosti Intel vycházejí notebooky, které cestují přibližně s každým druhým majitelem (53 %).

Do mužské preference zařízení vyznačujících se solidním výkonem, jako jsou zařízení „dva v jednom“ a notebooky, se promítá to, že muži i na dovolené zůstávají v intenzivnějším kontaktu se svou prací. I ve dnech zaslouženého oddychu u vody či na horách pracuje 62 % mužů, z toho polovina (31 %) uvedla, že velmi často či často. Podíl občas pracujících žen je nižší, ale i tak nadpoloviční (51,4 %).

Alespoň dva týdny relaxace

Psychologové však varují, že počítač by měl na dovolené sloužit jen k poučení či zábavě, nikoli k práci: „Aby si člověk odpočinul a vyčistil hlavu, musí odpočívat nerušeně alespoň dva týdny. I pouhé kontrolování e-mailů neumožní řádně zrelaxovat, pracovní programy a aplikace je proto lepší na dovolené vůbec neotevírat,“ varuje psycholožka Markéta Hlaváčová.

Pro ženy jsou nejdůležitější charakteristikou mobilních zařízení jejich váha a pohodlné ovládaní, aby mohly být přes sociální sítě v kontaktu s rodinou a přáteli či fotit a natáčet videa, což jsou dvě dovolenkové činnosti, které oslovené generace digitalizovaných žen preferují výrazněji než muži.

Své zážitky chceme sdílet

Právě udržování kontaktu s rodinou a příteli doma přes e-mail či sociální sítě je vůbec nejčastějším důvodem, pro který se hodí mít počítač na dovolené s sebou, tvrdí 86 % dotázaných. Dalšími uváděnými důvody jsou sledování oblíbených webů (77 %), zprostředkování zábavy pro členy rodiny či přátele na cestě (73 %) a sledování filmů a multimédií (69 %).

Nadpoloviční počet cestovatelů s počítačem fotí a natáčí videa (58 %) a hraje na něm hry (54%), 37 % je využívá pro úpravu fotek a stříhání videí.

Stýská se nám po něm

„Pokud už vyrazíme na dovolenou bez počítačového zařízení, polovině lidí (49,9 %) se po něm stýská. Největší stesk možná poněkud překvapivě pociťují respondenti z nejstarší věkové skupiny padesátníků (55,1 %),“ doplňuje Martin Vařbuchta informaci o tom, že emoce spojené s používáním mobilních počítačů na dovolené jsou zajímavě rozprostřené mezi odlišné věkové skupiny a téměř nikoho nenechávají chladným.

„Pouze zhruba třetina lidí (35,5 %) v dotazování uvedla, že přítomnost či nepřítomnost počítače na dovolené se u nich nepojí s žádnou emocí,“ dodává Vařbuchta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků