Hlavní obsah

CzechInvest: O eurodotace pro podnikání žádá každý měsíc 500 firem

Třináct tisíc registračních žádostí v hodnotě přesahující 160 miliard korun – takový je zatím zájem českých podnikatelů o Operační program Podnikání a inovace. Jen od ledna do konce října letošního roku do něj přibylo dalších 5002 žádostí v rekordní hodnotě 67,2 miliardy korun.

CzechInvest: O eurodotace pro podnikání žádá každý měsíc 500 firem

Dlouhodobě největší zájem je o program Eko-energie zaměřený na úspory a využívání alternativních zdrojů energie. Nejvíc projektů přihlásily firmy, které chtějí podnikat v Jihomoravském kraji. O evropské dotace pro podnikání se stará Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPSV) a jeho agentura CzechInvest.

„Evropské peníze díky Ministerstvu průmyslu a obchodu posilují konkurenceschopnost českých firem na mezinárodních trzích a přispívají k budování ekonomiky založené na znalostech. V našem Operačním programu Podnikání a inovace je na to připravených bezmála 100 miliard korun. Ty zamíří do různorodých oblastí – od propagace v zahraničí, přes výzkum a vývoj a následné převedení vědeckých výsledků do výroby až po výstavbu infrastruktury nutné k podnikání,“ vysvětluje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

České podniky mají chuť inovovat

Rok 2010 ukazuje chuť českých podniků inovovat. Množství projektů, které za deset měsíců letošního roku připravily, je toho důkazem. Počet jednoduchých registračních žádostí o dotaci vzrostl z 8158 ke konci prosince 2009 na 13 160 ke konci října 2010. „Šanci uspět s žádostí o dotaci mají všechny firmy s kvalitním projektem a propracovaným podnikatelským plánem. Podpora ze strukturálních fondů Evropské unie by měla být pouze jakousi třešničkou na dortu pro ty, kteří opravdu chtějí inovovat, neměla by být spouštěcím mechanismem celého projektu,“ upozorňuje Miroslav Křížek, generální ředitel agentury CzechInvest.

MPSV poslalo firmám už přes 7 miliard korun

Stejně jako počet přijatých žádostí se zvýšila i částka, která odešla na účty podnikatelů. MPSV firmám ke konci října 2010 poslalo 7,1 miliardy korun. Avšak celková částka proplacené podpory z programu je ještě výrazně vyšší. „Vedle klasických dotací ministerstvo doposud proplatilo podnikatelům také téměř 7 miliard korun prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky na podporu prostřednictvím finančních nástrojů jako jsou dotace či záruky. Celkový objem vyplacené podpory z Operačního programu Podnikání a inovace tak v říjnu překročil hranici 14 miliard korun,“ dodává Petr Očko, ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje ministerstva průmyslu a obchodu.

Největší zájem je o program Eko-energie, nejoblíbenějším krajem se stal Jihomoravský

Žádosti o dotace z Operačního programu Podnikání a inovace mohou podniky posílat agentuře CzechInvest už od roku 2007. Za tu dobu ministerstvo v jednotlivých programech vyhlásilo už 35 výzev v hodnotě převyšující 67 miliard korun. Největší zájem je o dotace na úspory energie a využívání alternativních zdrojů. Do programu Eko-energie, který tuto oblast pokrývá, podniky do konce října 2010 zaslaly 2380 žádostí o finanční podporu v celkové hodnotě přes 40 miliard korun. MPSV pak k 31. říjnu 2010 vydalo 446 oficiálních souhlasů s přidělením dotace v hodnotě 5,2 miliardy korun.

Operační program Podnikání a inovace

Operační program Podnikání a inovace (OPPI) je jedním z nástrojů podpory českých podnikatelů prostřednictvím strukturálních fondů Evropské unie. V období 2007-2013 rozdělí OPPI mezi podniky z oblasti zpracovatelského průmyslu, centra sdílených služeb a technologická centra 3,6 miliardy euro, tedy okolo 90 miliard korun. 85 % prostředků uhradí Evropská unie, 15 % výdajů bude financovat státní rozpočet ČR. O dotaci mohou požádat podniky, které své projekty realizují mimo území hlavního města Prahy. Řídicím orgánem OPPI je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, zprostředkujícím subjektem pro dotační tituly OPPI je Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest.

Nejvíce žádostí o dotaci z Operačního programu Podnikání a inovace, celkem 2043, přišlo od roku 2007 od podniků, které chtějí svůj projekt realizovat v Jihomoravském kraji. Hodnota doručených žádostí přesahuje 23 miliard korun. Ke konci října mělo přislíbenou dotaci 590 projektů v celkové hodnotě 4,2 miliardy korun. Nejvíc rozhodnutých projektů, celkem 136, je z programu Marketing, který podnikatelům pomáhá prorazit na zahraniční trhy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků