Hlavní obsah
Vysokoškoláci se stávají ohroženou skupinou při hledání zaměstnání především proto, že nedisponují dostatečnou praxí. Foto: Profimedia.cz

Čerstvým absolventům chybí praxe

Rostoucí počet vysokoškolských absolventů v ČR sice svědčí o lepší vzdělanosti národa, zároveň s sebou ale přináší jiný společenský problém a tím je neschopnost těchto absolventů uplatnit se na trhu práce.

Vysokoškoláci se stávají ohroženou skupinou při hledání zaměstnání především proto, že nedisponují dostatečnou praxí. Foto: Profimedia.cz
Čerstvým absolventům chybí praxe

Absolventi škol, zvláště pak právě vysokoškoláci, se stávají ohroženou skupinou při hledání zaměstnání především proto, že nedisponují dostatečnou praxí. V důsledku toho nezaměstnanost mladých lidí do 24 let dosahuje dle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v České republice v současnosti 20 %.

Více než polovina se obává, že nesežene práci

Zda budou mít studenti po škole dostatečnou praxi a jaký mají k uvedené problematice postoj, zjišťoval nedávno veřejný průzkum na serveru vyplnto.cz. Z jeho výsledků vyplývá, že 55 % studentů vysokých a vyšších odborných škol se obává, že v důsledku nedostatečné praxe nenajdou zaměstnání.

Studenti si přitom svou situaci uvědomují a snaží se praxi získat. Přibližně 89 % z nich by uvítalo možnost pracovat již během studia. Nabídku možných pracovních příležitostí by podle dotázaných měla poskytovat především škola. Téměř 75 % respondentů se však s takovou nabídkou školy nesetkalo.

Brali by i neplacenou stáž

Přestože hlavní motivací studentů pracovat během studia stále zůstává neuspokojivá finanční situace, výsledky průzkumu překvapivě hovoří o tom, že téměř 62 % vysokoškoláků by za účelem získání nějaké praxe přijalo i nabídku neplacené stáže ve firmě.

O projekt Stáže ve firmách je zájem

Na společenský problém s nezaměstnaností absolventů kvůli nedostatečné praxi už zareagovala i státní správa. Příspěvková organizace ministerstva práce a sociálních věcí, Fond dalšího vzdělávání, poskytuje od loňského podzimu uchazečům o zaměstnání možnost získat potřebnou praxi prostřednictvím projektu Stáže ve firmách – vzdělávání praxí, který už zprostředkoval téměř 2750 stáží po celé České republice.

Zájem o stáže je přitom obrovský, registrovány jsou tisíce uchazečů. Více informací a možnost nezávazné registrace najdete na stránkách www.stazevefirmach.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků