České úřady pozastavily přijímání žádostí o dlouhodobá víza pro Vietnamce minimálně do konce roku. Praha chce systém zlepšit, protože vedle nekalých praktik podle diplomacie také výrazně vzrostl počet vízových žádostí Vietnamců.

Vietnamské společnosti upozorňují, že pracovníkům, kteří měli v plánu vycestovat do ČR, musejí všechny náklady spojené s cestou nahradit. Nguyen Ngoc Anh, který stojí v čele vietnamské společnosti Oleco zprostředkující pracovní kontrakty Vietnamců v zahraničí, upozorňuje, že jeho firma má na seznamu 200 osob čekajících na česká víza. "Žádat teď o udělení víz je ale téměř nemožné, všem čekatelům proto musíme zaplatit, a to včetně úroků," říká Anh.

Další společnost specializovaná na vývoz pracovní síly do zahraničí má dokonce na seznamu 600 čekatelů, kteří následkem postupu české strany uvízli uprostřed vízového procesu, píše dále vietnamská tisková agentura. "Pokud dělníci víza nedostanou, čeká nás krach," tvrdí.

Tisíce Vietnamců nemá víza ani peníze

Kvůli stejné záležitosti se do problémů dostaly i další vietnamské společnosti. Tisícům vietnamských pracovníků nyní hrozí, že kvůli odmítnutým českým vízům přijdou o peníze, a proto potřebují okamžitou pomoc, napsala vietnamská agentura.

Uvedla přitom příklad dělnice Dang Thi, která se začátkem letošního roku zapsala na seznam zájemců o práci v ČR a okamžitě se začala učit česky. "Jen za přípravy jsem zatím utratila přes šest tisíc dolarů. Víc než polovina přitom šla agentuře, která mi měla zajistit vízum. Pokud vízum nedostanu, o peníze přijdu," svěřila se Thi místnímu tisku.

Vzhledem k problémům z české strany se už některé vietnamské společnosti začaly raději orientovat na jiné pracovní trhy. Například Nosco podle jejího ředitele Tran Thanh Haa zaměřuje výraznější pozornost na Bulharsko, Tchaj-wan a Blízký východ.

Vydávání víz zastavily mafiánské praktiky

Víza byla podle některých zdrojů z české strany údajně pozastavena i kvůli mafiánským praktikám při vyřizování vstupních povolení. Podle českého ministra vnitra Ivana Langra roste počet případů trestné činnosti mezi Vietnamci i v souvislosti s nelegální migrací.

Český premiér Mirek Topolánek k tomu řekl, že Praha o rostoucím problému zneužívání víz s vietnamskou stranou dlouhodobě diskutovala. Česká strana podle něj bude situaci sledovat do konce letošního roku a pak se rozhodne, jak bude postupovat dál.