"U kosmických technologií je největší přidaná hodnota," uvedl vládní zmocněnec pro kandidaturu ČR na sídlo navigačního systému Galileo Karel Dobeš. Podle něj by mohl zisk firem z kosmických projektů činit až deset procent. Další výhodou prý je přístup českých firem k nejmodernějším technologiím, ke kterým se nečlenské země ESA nemohou dostat.

Smlouvu o přistoupení České republiky k ESA podepsal premiér Mirek Topolánek počátkem července, dokument ještě musí schválit parlament a podepsat prezident. V souvislosti s tím uspořádalo MD dnes takzvaný Space Industry Day, což je setkání zástupců českých firem s největší evropskou společností zabývající se výzkumem vesmíru, EADS Astrium.

Právě spolupráce s firmou Astrium je podle Dobeše nejlepší cesta, jak se dostat k evropským kosmickým zakázkám. Dnešního setkání s finančním ředitelem Astria Thomasem Müllerem se zúčastnilo zhruba 60 českých firem. Podobné setkání, tentokrát s představiteli druhé největší evropské firmy Thales Alenia, chystá MD za několik týdnů.

"V České republice už je nyní velmi dobrá průmyslová základna," řekl Müller. "Dnes chceme zjistit, v čem můžete být konkurenceschopní," dodal. Kromě firem je prý pro Astrium důležitá také spolupráce s univerzitami. České firmy by se mohly například podílet na dodávkách dílů pro satelity chystaného navigačního systému Galileo.