Podle serveru BBC je stávka zkouškou nervů pro labouristickou vládu premiéra Gordona Browna, která chce ovládnout inflaci právě zmražením platů státních zaměstnanců. Je přitom nepravděpodobné, že by Brown od svého záměru udržet platební "ukázněnost" ustoupil, a to navzdory hrozbě dalšího odcizení s odbory, tradičními spojenci levice, které již roztrpčilo rozsáhlé omezování pracovních míst ve státním sektoru.

Podle šéfa odborů zaměstnanců veřejných služeb Unison, Davea Prentise, by se mělo do stávky zapojit 600 000 členů organizace. "Bude to jedna z největších stávek od generální stávky v roce 1926," tvrdil. Zástupci zaměstnavatelů naopak doufají, že se akce zúčastní jen čtvrtina všech zaměstnanců, tedy asi 325 000 lidí.

Zaměstnavatelé odmítli zvyšovat platy, přišla stávka

Británie se potýká s nejvyšší inflací za více než jedno desetiletí. Mohou za to rostoucí ceny pohonných hmot, potravin a dalšího spotřebního zboží. Ekonomové se obávají, že zemi čeká recese, což už naznačil propad trhu s nemovitostmi a prudké omezení činnosti sektorů výroby a služeb.

Na naléhání zaměstnanců, aby jim byly zvýšeny platy, ovšem zaměstnavatelé reagují tvrzením, že se již "dostali na hranici toho, co je přijatelné". Většině zaměstnanců totiž již nabídla zvýšení platů o 2,45 procenta s ohledem na dvouprocentní inflaci.

Odbory ale upozorňují, že v červnu inflace dosahovala 3,8 procenta, takže se fakticky hodnota mezd snižuje. Proto požadují, aby platy šly nahoru více. Podle zaměstnavatelů by si to ale vyžádalo zvýšení daní pro domácnosti anebo omezení poskytovaných služeb.