Základním předpokladem pro úspěšné zorganizování práce je dobrá příprava. Když se zanedbá, dokončení práce může trvat mnohonásobně déle, než se počítalo. Nelze ale tvrdit, že úspěšné organizování práce spočívá jen v důkladné přípravě. Ta by neměla by to vést k vytváření nějakých fixních časových rozvrhů.

Pokud si člověk ráno sepíše podrobný harmonogram a vyčlení si na každou práci tolik a tolik času, není nic divného, když večer s podivem zjistí, že svůj rozvrh nedodržel. Vtip je v tom, že žádná činnost, zejména např. kreativní, se nedá naplánovat na minutu přesně, vždy je nutno počítat s mimořádnými okolnostmi.

Neodkládejte, co nemusíte

Před započetím jakékoliv činnosti by si měl člověk stanovit jasný cíl a za každou cenu se snažit ho dosáhnout. Soustředit se a nenechat se ničím a nikým rozptylovat, natož odbíhat dělat něco jiného. A své povinnosti - ať jsou sebevíc nepříjemné a nudné - odkládat, podle hesla „co se může udělat dnes, může se udělat i zítra.“

Je totiž třeba si uvědomit, že za vás nikdo nic neudělá. Pokud přece ano, jen těžko se dá předpokládat, že to bylo dobrovolně. A něco takového mezilidským vztahům na pracovišti zrovna moc neprospívá.

Pořádek není jen pro "pro blbce"

Efektivitě práce napomůže i pracovní prostředí. Pokud je uklizené a přehledné, je pro práci mnohem vhodnější, než pracoviště pohřbené pod nejrůznějšími pozůstatky činností minulých. Sice se říká, že pořádek je pro blbce, protože inteligent zvládá chaos, ale neplatí to vždy.

Například v případě, že se šéf dožaduje bleskového doručení vypracované zprávy. Dotyčný inteligent sice ví, že ji má hotovou, ale nedokáže ji rychle najít. A když konečně uspěje, docela dobře se může stát, že bude v „salátovém vydání“ a poznamenaná stopami desítek hrnků ranních káv.