Podle mluvčí ostravského úřadu práce Svatavy Baďurové v kraji loni přibylo přibližně 2000 majitelů nových živnostenských listů, na úřady práce jich pak zamířilo o pětinu méně než v roce 2006.

"Určitě tím hlavním důvodem, proč také živnostníci míří méně na úřad práce je to, že jejich živnosti se stabilizovaly, že mají dostatek zakázek a nemusejí nějakou dočasnou krizi řešit tím, že se zaevidují na úřad práce. To také souvisí s tím, že je v kraji stále více lidí zaměstnáno, mají peníze a mohou si nakupovat nebo jinak využívat služby živnostníků," dodala mluvčí.

O zprostředkování zaměstnání loni na moravskoslezských úřadech práce požádalo podle Baďurové celkem 3308 lidí, kteří před evidencí vykonávali samostatnou výdělečnou činnost. Ve srovnání s rokem 2006 to bylo o 853 osob méně (-20,5 procenta). V roce 2006 tento pokles představoval meziročně 848 osob (-16,9 procenta ).

Výrazný vliv má sezónnost

"U některých sezónních činností jako je stavebnictví, práce v lese, obchodní činnost, stravovací služby, se některé osoby samostatně výdělečně činné evidují i vícekrát v roce v období, kdy mají málo zakázek a nemohly by ze svých omezených příjmů hradit zdravotní a sociální pojištění. Ve chvíli, kdy se situace změní, svou evidenci na úřadu práce ukončují," uvedla Baďurová.

Například kvůli sezónnímu omezení prací ve stavebnictví, v němž řada lidí pracuje na živnostenský list, také loni mířilo na úřady práce nejvíce živnostníků v lednu (760) a v prosinci (476 osob).

K hospodářskému oživení v Moravskoslezském kraji přispívají noví investoři, které do regionu přilákala výstavba nošovické automobilky Huyndai. Například v Ostravě loni ubylo 4900 evidovaných nezaměstnaných, což bylo nejvíce od vzniku úřadu práce. Přesto Moravskoslezský kraj zůstává druhým nejproblémovějším regionem z hlediska nezaměstnanosti, hůř je na tom jen Ústecký kraj.