Ajatolláh přijel z Íránu v koloně desítek aut přes hranice u druhého největšího iráckého města Basry, ležícího na jihu země. Celou cestu ho doprovázela početná ochranka čítající až 100 ozbrojených mužů. V Basře ho vítaly asi 2 tisíce příznivců. Všichni mávali vlajkami a jeho portréty a skandovali hesla na jeho počest. "Ano, ano islámu! Ano, ano Hakímovi," křičel dav.

SCIRI je v Iráku hlavní politickou silou šíitů, kteří tvoří 60 procent obyvatel, a usiluje o vytvoření islámské republiky. Je také proti americko-britské okupaci Iráku a zapojení spojenců do obnovy země. Přesto byla tato organizace přizvána s dalšími čtyřmi iráckými formacemi k vytvoření jádra budoucí irácké přechodné vlády.

Voják islámské revoluce

Čtyřiašedesátiletý Hakím krátce po příjezdu vystoupil v Basře s projevem, ve kterém neskrýval své ambice prosazovat v zemi íránský model. Označil se za vojáka islámské revoluce a prohlásil, že budoucnost Iráku patří islámu. Na hlavě měl černý turban, kterým značí, že je potomkem proroka Muhammada.

Američtí představitelé v minulých týdnech opakovaně zdůrazňovali, že nechtějí, aby se z Iráku stal islámský stát po vzoru Íránu. USA slíbili, že Iráčanům pomohou vytvořit demokratický a právní stát. Mnozí pozorovatelé však poukazují na to, že v předpokládaných svobodných volbách v zemi by se islámští fundamentalisté mohli prosadit.