Mezi propuštěnými byla Húda Sáliha Ammašová, odbornice na zbraně hromadného ničení přezdívaná chemická Sally nebo paní Antrax, i další irácká mikrobioložka, odbornice na biologické zbraně Riháb Táháová, které se říká doktorka Bakterie. Američané to zdůvodnili tím, že neměly použitelné informace. Původně je vinili z podílu na programu vývoje zbraních hromadného ničení

"Pokud byly Američany propuštěny na svobodu, zatkneme je pro jejich zodpovědnost za zločiny spáchané za minulého režimu," řekl Rubája. "Irácká justice má na tyto osoby zatykač," dodal.

Naní jasné, zda Irák chce zatknout všech 22 propuštěných, jak uváděla původní zpráva.

Propuštění 22 vysokých představitelů Saddámova režimu potvrdily v sobotu americké úřady. Mezi propuštěnými je i Asíl Tabra z iráckého olympijského výboru Hassám Mohammed Amin, které měl na starosti zbrojní inspekce.

Americký velvyslanec v Iráku Zalmay Khalilzad a velitel amerických jednotek v Iráku generál George Casey v prohlášení v sobotu večer uvedli, že USA se rozhodly osvobodit tyto vězně, protože "již nepředstavují hrozbu pro irácký lid ani pro koaliční oddíly". 

Američané kontra

O propuštění jako první informoval 19. 12. irácký právník Badí Izzat Arif, protože mezi nimi bylo i několik jeho klientů. "Z bezpečnostních důvodů chtějí někteří z nich opustit Irák," řekl tehdy Arif a dodal, že někteří už odcestovali. [celá zpráva]

Mluvčí americké plukovník Barry Johnson k propuštění týž den uvedl: "Prominenti bývalého režimu byli propuštěni v rámci už celé měsíce probíhajícího procesu po dohodě s iráckou vládou."