Hlavní obsah
Po stopách Štěpána Trochty Foto: Archiv Salesiánského střediska Štěpána Trochty - DDM

CIA nevylučuje pravost "bin Ládinovy" nahrávky

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) ve čtvrtek konstatovala, že nahrávka s hlasem muže, který se prohlašuje za Usámu bin Ládina, je pravděpodobně autentická. Také podle amerického ministra zahraničí Colina Powella patří hlas na záznamu skutečně bin Ládinovi.

Po stopách Štěpána Trochty Foto: Archiv Salesiánského střediska Štěpána Trochty - DDM
CIA nevylučuje pravost "bin Ládinovy" nahrávky

Nahrávku převzala pro čtvrteční vysílání katarská televize al- Džazíra. Arabsky hovořící muž, který tvrdí, že je Usáma bin Ládin, vůdce islámské teroristické organizace al-Kajdá, vyzývá evropské země, aby stáhly své vojáky z muslimských zemí, a nabízí jim za to příměří. CIA provedla technickou analýzu hlasu na zhruba sedmiminutovém záznamu a zjistila, že nahrávka je pravděpodobně stará několik týdnů, informuje agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného představitele této zpravodajské služby.

Powell: Takový odpor jsme nečekali

 "Podle mých informací je to skutečně bin Ládinův hlas," prohlásil Powell v rozhovoru pro večerní vysílání polské televize TVP1. Powell také potvrdil pevné odhodlání USA v boji proti terorismu. "Nemůžeme podlehnout lidem jako bin Ládin, kteří utrácejí peníze, aby zabíjeli nevinné lidi. Musíme je porazit," řekl. Zmínil se i o Iráku, když prohlásil, že "v této chvíli by bylo nezodpovědné Irák opustit, podlehnout zločincům, banditům, elementům starého režimu a teroristům".

Připustil přitom, že nynější nárůst napětí v Iráku Američany překvapil: "Takový odpor rok po pádu (bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna) jsme nepředpokládali, ale adaptujeme se na situaci a změníme taktiku". Ujistil také, že američtí vojáci nezůstanou v Iráku "ani jeden den navíc, až to bude možné - stejně jako jejich polští kolegové".

Nabídka příměří platí tři měsíce

Hlas na záznamu poukazuje na vraždu zakladatele palestinského militantního hnutí Hamas šajcha Ahmada Jasína, kterého zabili izraelští vojáci, a přičítá vinu za tuto smrt Spojeným státům, kterým také slibuje odplatu, stejně jako Izraeli. "Dveře k příměří jsou otevřené tři měsíce", varuje hlas na záznamu a upozorňuje, že tento časový prostor nebude prodloužen. "Příměří začne, jakmile poslední voják opustí naše země," říká údajný bin Ládin bez dalších podrobností.

Řada evropských zemí jako Británie, Francie, Španělsko, Itálie a Německo již tuto "nabídku" odmítla s poukazem, že si nedají diktovat podmínky od teroristické organizace. České ministerstvo zahraničí bez dalšího upřesnění oznámilo, že svůj dlouhodobý postoj k této věci nemění. Evropští představitelé dali najevo přesvědčení, že nahrávka je zřejmě pokusem vrazit klín mezi evropské spojence a Spojené státy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků