Hlavní obsah

Armáda USA trestala vojáka za blog z Iráku

Americká armáda suspendovala příslušníka Národní gardy za to, že na svém internetovém blogu zveřejňoval informace z Iráku. Leonard Clark (40) musí navíc zaplatit pokutu 1640 dolarů (asi 41 tisíc Kč).

Armáda USA trestala vojáka za blog z Iráku

Pentagon kárný postihl - nyní už vojína - Clarka zdůvodnil, že vojáci mnohonárodnostních sil v Iráku sice mohou používat internet, ale nemohou na něm zveřejňovat informace týkající se přesunů armádních jednotek a jiných akcí. Nesmějí také psát o smrti spolubojovníků, a to do té doby, než je informována rodina obětí.

"Cílem opatření není poškozování práv vojáků, ale ochrana vojáků," zdůvodnil mluvčí mnohonárodnostních sil v Iráku kapitán Bill Buckner. Existenci blogů označil za "vzrůstající fenomén". Odmítl ale upřesnit, jaké ožehavé informace Clark publikoval na internetu. Podle Bucknera se odsouzený proti rozsudku neohradil, ani neodvolal.

Clark - civilním povoláním učitel v mateřské školce - byl povolán do zbraně jako člen Národní gardy vloni v listopadu. V Iráku je od ledna. Jeho jednotka se má do USA vrátit počátkem roku 2006.

Anketa
Přispíváte do blogů na internetu?
Ano
8 %
Ne
53.1 %
Nevím, co je blog
38.9 %
Celkem hlasovalo 275 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků