Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Kazašská vláda chce přes browsery kontrolovat internetový provoz

Společnosti Alphabet, Apple a Mozilla, tvůrci populárních internetových browserů Google Chrome, Safari a Firefox, se rozhodly zablokovat snahu kazašské vlády propašovat do jejich softwaru špehovací modul. Kazašským úřadům měl umožnit monitorovat cokoli, co uživatel napíše, včetně osobních hesel nebo údajů o internetových účtech.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Kazašská vláda chce přes browsery kontrolovat internetový provoz

Kazašská tajná policie motivovala svůj záměr "ochranou uživatelů před hackerskými útoky, online krádežemi a dalšími formami kybernetických hrozeb", napsala agentura Reuters. Počátkem měsíce, zřejmě v důsledku protestů, policie od svého záměru sice upustila, nicméně dala najevo, že v případě "ohrožení bezpečnosti státu" se k projektu vrátí.

Společnost Alphabet, jejíž součástí je internetová služba Google, oznámila, že monitorovací doplněk browseru zablokuje. Stejně se rozhodla i společnost Mozilla a Apple je bude v brzké době následovat, napsala agentura Reuters.

Jak mohou státy zablokovat části internetu?

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoli zablokovat.

„Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní.

Kazašské úřady běžně blokují přístup k internetovým serverům, které šíří zprávy o aktivitách a požadavcích opozice. Postih se v minulosti nevyhnul ani sociálním sítím Facebook a YouTube.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků