„Dnes je velký den pro tým Windows. Na veletrhu Mobile World Congress ve španělské Barceloně jsme před malou chvilkou představili testovací verzi Windows 8 pro spotřebitele,“ uvedl prezident divize Windows Steven Sinofsky s tím, že proti první zkušební verzi, která byla určena výhradně pro vývojáře a partnery, obsahuje novinka sto tisíc změn.

Windows 8 budou mít zcela nové logo

Windows 8 budou mít zcela nové logo

FOTO: Microsoft

Testovat bezplatně nový systém by široká veřejnost měla mít možnost až do začátku roku 2013, stejně jako je tomu u zmiňované verze pro vývojáře a partnery. [celá zpráva]

Testovací verze Windows 8 by měla být volně ke stažení až do odhalení finální varianty, kterou Microsoft chystá ještě na letošní rok. V kuloárech se hovoří o třetím čtvrtletí, ještě před Vánocemi by se tak kromě samotného systému měly na trhu objevit i nové počítače a notebooky s osmičkami.

Stahovat testovací verzi Windows 8 pro širokou veřejnost můžete zde.

Stejné rozhraní pro tablety i počítače

Novinek je ve Windows 8 celá řada. Nejpatrnější je nejspíše zcela nové uživatelské rozhraní Metro. To bude k dispozici jak pro počítačové tablety, tak pro klasické stolní počítače a notebooky. Uživatelské prostředí nových Windows je velice podobné již dříve představenému mobilnímu systému Windows Phone 7. Řeč je například o uzamčené obrazovce, na které jsou kromě fotografie zobrazeny datum, čas a naplánované schůzky.

Video

Ukázka operačního systému Windows 8

Zdroj: Youtube.com

Pracovní plochu nahradila obrazovka s názvem Start, která v dlaždicích seskupuje nejpoužívanější programy. Mezi jednotlivými dlaždicemi se přitom může uživatel pohybovat pouhým pohybem prstu ze strany na stranu. Pochopitelně pouze u počítačů s dotykovým displejem.

Vlastní dlaždici by v novém operačním systému měl mít každý program a lidé si budou moci nastavit, jak přesně by měla vypadat. Například hudební složka tak může být zastoupena ikonou přehrávače, nebo se na ní mohou zobrazovat poslední přehrávaná alba a interpreti.

Přímo ve Startu pak bude možné zobrazovat několik posledních došlých e-mailů, a to i bez spuštění poštovní schránky. Mezi dlaždicemi s programy bude možné umístit i takzvané widgety. Ty nejsou ničím novým pro majitele Windows 7 a starších Vist. Jedná se o buňky, ve kterých se zobrazují například informace o počasí, kalendáři i akciích a kurzech.

Zobrazení v dlaždicích působí velice přehledně a úhledně. Především pro majitele počítačových tabletů je téměř dokonalé. Otázkou však zůstává, jak tuto dramatickou změnu přijmou uživatelé počítačů a notebooků, pro které to bude proti starším Windows velice dramatická změna.

Naštěstí se Microsoft poučil ze svých chyb, které absolvoval už při představení Vist. Připomeňme, že velká část uživatelů tehdy odmítla přejít na nový systém z populárních XPček právě kvůli dramatické změně vzhledu a uživatelského prostředí.

Windows 8

Windows 8 zobrazí počasí i kurzy akcií.

FOTO: Novinky

To by ale v případě Windows 8 nastat nemělo, protože tradiční rozhraní Windows s lištou, plochou a nabídkou Start zde nechybí. Pouze je při prvním spuštění skryto za přehlednými dlaždicemi. V nastavení operačního systému by ale neměla chybět možnost uživatelské prostředí natrvalo „přepnout“ do staršího režimu.

Tradiční rozhraní Windows se aktivuje také v případě, že otevřete některý program prostřednictvím dlaždice na obrazovce Start. Na prezentaci amerického softwarového giganta to bylo vidět po spuštění tabulkového editoru Excelu.

Windows 8

Windows 8 nabídnou přehlednější práci s okny

FOTO: Novinky

Zajímavá je ve Windows 8 práce s okny. Například pokud máte otevřené okno s editorem fotek a zároveň chcete spustit program s e-mailovou schránkou, stačí jej přetáhnout do volného prostoru na ploše. Windows pak automaticky změní velikost otevřených oken tak, aby na obrazovce vše bylo dobře viditelné.

Praktickým doplňkem, který ocení především majitelé dotykových počítačů a tabletů, je vestavěná softwarová klávesnice. Ta byla sice k dispozici i ve starších verzích Windows, ale nová má zcela odlišný design – je po vzoru Windows Phone 7 daleko jednodušší a nesnaží se zaujmout žádnými grafickými prvky. Podle zástupců společnosti Microsoft by se na ní díky tomu mělo o poznání lépe psát.

  • Stahovat testovací verzi Windows 8 pro širokou veřejnost můžete zde.