Hlavní obsah
Internetové stránky podniku Nokia Siemens Networks Foto: nokiasiemensnetworks.com

Siemens dává vale Nokii, chce rychle prodat podíl ve společném podniku

Německý průmyslový konglomerát Siemens chce vystoupit ze společného podniku s finskou firmou Nokia, napsal list Financial Times. Siemens chce podle něj co nejrychleji prodat svůj 50procentní podíl ve společném podniku Nokia Siemens Networks (NSN), nebo jej alespoň snížit.

Internetové stránky podniku Nokia Siemens Networks Foto: nokiasiemensnetworks.com
Siemens dává vale Nokii, chce rychle prodat podíl ve společném podniku

NSN je od svého vzniku v roce 2007 ztrátový. Nokia a Siemens mu již musely poskytnout finanční injekci v objemu 2,5 miliardy eur (64 miliard Kč). Společnosti uzavřely dohodu, podle které nesmí z podniku vystoupit. Platnost této dohody však v dubnu vyprší.

V minulosti se podle agentury DPA spekulovalo o tom, že podíl Siemensu by mohla převzít Nokia společně s francouzským výrobcem telekomunikačních zařízení Alcatel-Lucent.

Nokia sází na Windows a levné mobily

Nokia byla 14 let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji ale loni sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. O tom, že aktuální pozice firmy na trhu není ideální, informoval již dříve její šéf Stephen Elop v otevřeném dopise. „Stojíme na hořící plošině a musíme jednat velice rychle, jinak shoříme,“ přirovnal současnou situaci firmy k příběhu o naftaři, kterému vzplála vrtná plošina.

Právě kvůli ústupu ze slávy se vedení finského výrobce začátkem roku 2011 rozhodlo spojit se společností Microsoft a ve smartphonech začalo používat operační systém Windows. Za spojenectví prý americký softwarový gigant zaplatil více než 17 miliard korun. [celá zpráva]

Nokia se nyní snaží zákazníky zaujmout extrémně levnými mobily. Na právě probíhajícím veletrhu mobilních technologií Mobile World Congress ve španělské Barceloně ukázala levný mobil s označením 105, který se bude prodávat za 400 Kč, a mimo jiné také chytrý telefon Lumia 520 s operačním systémem Windows Phone 8. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků