Hlavní obsah
Logo společnosti Huawei Foto: Jason Lee, Reuters

Čínská společnost Huawei loni zvýšila zisk. Sankcím a pandemii navzdory

Čínský výrobce telekomunikační techniky Huawei loni zvýšil čistý zisk o 3,2 procenta na 64,6 miliardy jüanů (219,4 miliardy Kč). Většímu nárůstu zabránila pandemie a také to, že bývalý americký prezident Donald Trump firmu v roce 2019 zařadil na černou listinu, a znemožnil jí tak nakupovat důležité technologie amerického původu. Za rok 2019 firma čistý zisk zvýšila o 5,6 procenta.

Logo společnosti Huawei Foto: Jason Lee, Reuters
Čínská společnost Huawei loni zvýšila zisk. Sankcím a pandemii navzdory

Po Trumpově opatření se divize mobilních telefonů Huawei dostala pod značný tlak. Kvůli americkým sankcím jsou již od předloňského května takřka všechny nové telefony společnosti Huawei nabízeny s osekanou verzí operačního systému Android. S ohledem na uvalené embargo totiž tyto značky u svých nových přístrojů nesmějí používat některé programy společnosti Google.

Nefungují například mapy Google, mailový klient Gmail, přehrávač YouTube či obchod s aplikacemi Google Play. Huawei nicméně všechny aplikace nahrazuje alternativami, které jsou k dispozici prostřednictvím AppGallery.

Honor už pod Huawei nepatří

Loni v listopadu společnost prodala kvůli americkým sankcím divizi levných telefonů Honor, aby tak osamostatněná firma přežila. Divize spotřební elektroniky, která zahrnuje i výrobu chytrých telefonů, i tak vykázala za loňský rok růst tržeb o 3,3 procenta na 482,9 miliardy jüanů. K posílení tržeb divize zčásti přispěl růst v oblasti chytrých hodinek a notebooků.

Klíčová divize společnosti, která vyrábí mimo jiné vybavení pro mobilní sítě páté generace (5G), loni zvýšila tržby pouze o 0,2 procenta na 302,6 miliardy jüanů. Tržby zábavní divize, která je nejmenší ze tří, vzrostly o 23 procent na 100,3 miliardy jüanů.

Růst společnosti Huawei loni zajistil domácí trh, kde tržby za celou skupinu vzrostly o 15,4 procenta na 584,9 miliardy jüanů. Všude jinde tržby firmě klesly: v Evropě, Africe a na Blízkém východě o 12,2 procenta na 180,8 miliardy jüanů, v Severní a Jižní Americe o 24,5 procenta na 39,6 miliardy jüanů a ve zbytku Asie o 8,7 procenta na 64,4 miliardy jüanů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků