Hlavní obsah

Další rána pro Huawei? Polsko podepíše s USA dohodu o 5G sítích

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Varšava

Polská vláda během návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa podepíše se Spojenými státy dohodu o bezpečnosti a spolupráci v oblasti mobilních sítí páté generace (5G). S odvoláním na činitele polské vlády to uvedla agentura Reuters. Dohoda přichází po měsících naléhání Washingtonu na Polsko a další evropské státy, aby z bezpečnostních důvodů zakázaly kontrakty s čínskou firmou Huawei, která je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě a důležitým hráčem v 5G sítích.

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Polsko, které se Spojenými státy tradičně udržuje úzké diplomatické vztahy, v červenci navrhlo zpřísnění svých standardů ohledně kybernetické bezpečnosti. Může tak zakázat, aby se určité výrobky a dodavatelé stali součástí budoucí 5G infrastruktury.

Podle představitele polské vlády, který si přál zůstat v anonymitě, ale plánovaná dohoda s Washingtonem předem nevyřadí žádnou konkrétní firmu ani zařízení z konkrétní země. Bezpečnost však bude klíčovým faktorem, který se bude posuzovat.

"Očekává se, že dohoda bude podepsána. Je to obecná deklarace pro potřeby bezpečnosti a budoucí spolupráce," uvedl činitel. Popřel přitom, že ujednání s Washingtonem bude založeno na dokumentu nazvaném Pražské návrhy. Ty byly vyhlášeny na závěr květnové konference o mezinárodní bezpečnosti 5G sítí konané za účasti 32 zemí světa v Praze. Podle něj půjde spíš o obecnou deklaraci.

Polský portál wp.pl ve středu uvedl, že dohoda o telekomunikacích a bezpečnosti bude podepsána na okraj dvoudenní Trumpovy návštěvy Polska. Tu nejvyšší americký představitel zahájí v neděli 1. září, kdy si spolu s dalšími státníky připomene 80. výročí začátku druhé světové války.

Trump do Varšavy přicestuje s představiteli ministerstva obrany, energetiky a zahraničí. Očekává se, že oznámí další podrobnosti dohody o pobytu amerických vojsk v Polsku, která byla uzavřena v červnu. Americký prezident naposledy navštívil Polsko v červenci 2017, několik měsíců po nástupu do úřadu.

Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval již dříve český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti jejich uživatelům, ale představují riziko, že zneužity být mohou. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, v České republice už nyní provádí.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je namístě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.

Revoluce jménem 5G

5G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií. Standard 5G totiž nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech.

Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví.

Stejně tak se k 5G sítím budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale například také autonomní automobily – pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.

I když se tak 5G může zdát pouze jako další mobilní standard, ve skutečnosti budou jeho přínosy daleko větší. Pátá generace mobilních sítí zpřístupní podle studií Ericssonu vysokorychlostní internet až pro miliardu lidí a zařízení. A co víc, umožní rozmach moderních technologií.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám