Hlavní obsah
Šéf spotřebitelské divize Richard Yu. Foto: Albert Gea, Reuters

Huawei představil vlastní operační systém. Půjde s ním proti Androidu i Windows

Vlastní operační systém zvaný Harmony OS představila v pátek na vývojářské konferenci v Číně společnost Huawei. Jde o konkurenci nejen pro mobilní platformu Android od Googlu, ale také pro Windows od Microsoftu.

Šéf spotřebitelské divize Richard Yu. Foto: Albert Gea, Reuters
Huawei představil vlastní operační systém. Půjde s ním proti Androidu i Windows

O platformě Harmony OS se původně spekulovalo jako o mobilním operačním systému, který bude určen především pro počítačové tablety a chytré telefony. Tvůrci nicméně mají s touto platformou daleko širší plány, novinka má totiž být multiplatformní – poběží tedy také na noteboocích, ale i v televizorech, chytrých reproduktorech či v nositelné elektronice.

Výrobce navíc počítá s tím, že na základech Harmony OS budou moci stavět i nejrůznější zařízení pro internet věcí (Internet of Things, IoT). Pod zkratkou IoT se ukrývá označení pro chytré přístroje, které jsou schopny připojovat se na internet a komunikovat mezi sebou prostřednictvím této celosvětové počítačové sítě.

Typicky jde například o zařízení, která umožňují sledování či ovládání některých funkcí na dálku. Připojit se k nim je možné prostřednictvím chytrého telefonu nebo počítačového tabletu přes internet, i když je uživatel na druhém konci planety.

Celosvětovou počítačovou síť mohou tímto způsobem využívat nejrůznější rekordéry, meteorologické stanice, ale klidně také chytré žárovky, u kterých je možné upravovat teplotu světla.

Harmony OS má běžet na různých zařízeních

Foto: archív tvůrců

Sdílené aplikace jako hlavní trumf

Na všech těchto zařízeních bude moci Harmony OS fungovat díky tomu, že staví na mikrojádrové architektuře a sdílených aplikacích. Huawei má tedy možnost s novou platformou vyrobit ucelený ekosystém, jaký nabízí například konkurenční společnost Apple.

Na rozdíl od Applu jej nicméně bude čínský výrobce nabízet od příštího roku jako open source. Tento systém, který v domovské Číně ponese název Hongmeng, tedy budou moci využít i další světoví výrobci, aby jím vyzbrojili svá zařízení. Tvůrci navíc počítají s tím, že v nových verzích se podpora rozšíří i pro další zařízení – například pro klasické stolní počítače a systémy virtuální reality.

Silnou stránkou nové platformy mají být sdílené aplikace. V praxi to znamená, že vývojářům bude stačit naprogramovat jednu univerzální aplikaci, která bude následně fungovat na různých zařízeních i bez jejich dalšího přičinění. V současnosti to totiž funguje tak, že tvůrci programů musí vyvíjet jiné programy pro notebooky a jiné například pro chytré telefony.

Vůbec prvním zařízením, které poběží na Harmony OS, bude chytrý televizor Vision TV. Za ním stojí společnost Honor, což je značka z portfolia společnosti Huawei. Podle prvních informací by měla být tato nová softwarová platforma nasazena zkušebně také u nějakého smartphonu, avšak zatím pouze v rámci čínského trhu. Na tiskovce navíc nebylo ukázáno žádné mobilní zařízení, na kterém by nová platforma fungovala.

Televizor Honor Vision TV

Foto: archív tvůrců

Na mobilech bude dál Android

Šéf spotřebitelské divize Richard Yu nicméně uvedl, že Harmony OS neznamená, že by Huawei přestal používat na svých zařízeních Android od Googlu. S tím se počítá u nových přístrojů i nadále. Harmony OS je pro Huawei pouze pojistkou, kdyby USA zpřísnily sankce proti Číně a společnosti Huawei. V takovém případě by byli tvůrci schopni přejít na vlastní systém během pouhého jednoho nebo dvou dní.

Společnost Huawei byla v polovině května přidána americkým ministerstvem obchodu na černou listinu. Kvůli tomu s ní nesměly americké podniky spolupracovat bez zvláštního povolení – například i společnost Google, která stojí za Androidem. I když prezident Donald Trump nakonec sankce zmírnil, všechna omezení zatím zrušena ještě nebyla.

Harmony OS tak bude primárně sloužit pro nejrůznější chytré spotřebiče ze segmentu IoT a chytré domácnosti. Alespoň tedy prozatím.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků