Kauza okolo smartphonů Galaxy Note 7 se táhne už od loňského září, kdy se některé přístroje přehřívaly a jiné dokonce začaly kvůli vadným bateriím hořet. Nepomohlo ani to, když se výrobce snažil přístroje opravit a znovu uvést do prodeje. Problémy přetrvávaly.

Samsung Galaxy Note 7

Samsung Galaxy Note 7

FOTO: Richard Drew, ČTK/AP

Zástupci společnosti Samsung se tak odhodlali v letošním roce k radikálnímu kroku. Nebezpečné přístroje, které lidé podniku stále ještě nevrátili, se rozhodli na dálku vyřadit z provozu. Jednoduše jim prostřednictvím aktualizace zcela zakázali nabíjení.

Mohlo se tak zdát, že to byla definitivní tečka za celou kauzou. Plány znovuuvedení modelu Galaxy Note 7 však výrobce nevzdal.

Tlak ze strany ekologů

Vedení podniku se totiž nechalo v pondělí slyšet, že součástky z problémových přístrojů budou použity v reinkarnovaném modelu Note Fan Edition. Přístroj podle nich "minimalizuje ekologický dopad" problémů s Galaxy Note 7.

Na jihokorejský elektronický gigant totiž několik posledních měsíců tlačili ekologové, aby součástky ze stažených přístrojů znovu využili. V opačném případě by totiž nevyužité součástky znamenaly obrovskou ekologickou zátěž pro planetu.

Samsung Note Fan Edition

Samsung Note Fan Edition

FOTO: archív výrobce

Změn by mělo být ve srovnání s modelem Galaxy Note 7 poskrovnu. Jednou z nejdůležitějších je však použití menší baterie s kapacitou 3200 mAh. Ta původní měla 3500 mAh a byla hlavním důvodem všech problémů – kvůli původnímu akumulátoru se přístroj přehříval a v krajních případech mohl začít dokonce i hořet.

Reinkarnovaný model Note Fan Edition se na pultech obchodů objeví v pátek, nejprve však pouze na domovském jihokorejském trhu. Stát bude 700 000 wonů, tedy v přepočtu zhruba 14 000 Kč. Bude tedy téměř o třetinu levnější než původní Note 7.

Právě díky nízké ceně by se novinka mohla stát prodejním bestsellerem. Kdy a zda vůbec bude přístroj nabídnut k prodeji také v dalších státech, například i v České republice, zatím není jasné.

Špičkový hardware

Galaxy Note 7 měl být hlavním tahákem společnosti Samsung před Vánocemi. Lákal na 5,7palcový displej s rozlišením 2560 x 1440 pixelů. Dotykový panel byl přitom zakřivený – plynule přecházel z přední části na bočnice.

Galaxy Note 7

Galaxy Note 7

FOTO: Kim Hong-ji, Reuters

Displej na bočnicích měl být stejně jako u modelu Galaxy S7 využit pro zobrazení času, notifikaci, ale také pro ovládání některých aplikací a funkcí.

Přístroj navíc patřil k těm nejvýkonnějším smartphonům na trhu, což byla zásluha především osmijádrového procesoru Exynos 8 Octa 8890, který pocházel přímo z dílen společnosti Samsung. Čtyři jádra byla taktována na 2,3 GHz a další čtyři na 1,6 GHz.