Krátce před 16:00 se akcie Applu prodávaly za zhruba 504 dolarů, což byl proti předchozímu závěru pokles asi o tři procenta. Těsně po zahájení kurz klesl až na 498,51 USD, a vykazoval tak propad o 4,2 procenta.

Apple v poslední době čelí silné konkurenci, kterou pro něj představuje hlavně jihokorejská společnost Samsung Electronics. Cestu ke spotřebitelům si nacházejí i smartphony dalších výrobců, kteří vsadili na operační systém Android.

Konzultační společnost IDC uvedla, že zařízení s Androidem se ve třetím čtvrtletí loňského roku podílela na celkovém prodeji smartphonů asi ze 75 procent. O rok dříve to bylo asi 58 procent. iPhone měl podíl kolem 15 procent, což byl meziročně nárůst asi o jeden procentní bod.

Spekulace o nezájmu zákazníků

Společnost Apple se k informacím o snížení dodávek oficiálně nevyjádřila. Podle serveru portálu Huffington Post je důvodem daleko menší globální poptávka po iPhonu 5, než jakou americký počítačový gigant očekával. Objednaných 65 miliónů displejů je tak údajně příliš mnoho.

Informace o slabé poptávce ale nekoresponduje s dřívějšími vyjádřeními Applu. „Poptávka po iPhonu 5 je neuvěřitelná,“ prohlásil loni šéf firmy Apple Tim Cook s tím, že za první víkend se podařilo prodat přes pět miliónů chytrých telefonů s logem nakousnutého jablka.

Vysoká poptávka po iPhonu 5 panuje i v Česku, a to i přesto, že se začal prodávat už na přelomu září a října. Zásoby, které pravidelně chodí autorizovaným prodejcům i operátorům na sklad, jsou prakticky během pár hodin vyprodané.

Důvod snížení dodávek displejů by tak mohl souviset s chystaným příchodem iPhonu 6. Ten by měl být podle serveru The Next Web odhalen již v průběhu první poloviny letošního roku. Je možné, že novinka bude mít jinou velikost nebo rozlišení displeje. [celá zpráva]