Podle výzkumného týmu Kaspersky Lab se nový trojský kůň šíří především přes ruské servery s pornografickým materiálem.

Útočník láká uživatele na videa s lechtivým obsahem. Pro jejich sledování je však nutné stáhnout speciální přehrávač - soubor s názvem pornplayer.apk. Při instalaci si program vyžádá souhlas uživatele k odeslání SMS zpráv.

Trojský kůň začne rozesílat drahé SMS zprávy ve chvíli, kdy se uživatel pokusí videopřehrávač spustit. Cena jedné textové zprávy je šest dolarů, tedy 112 Kč.

“Uživatelé systému by si měli dát bedlivý pozor na služby, k nimž aplikace vyžaduje souhlas s přístupem,” uvádí Denis Maslennikov ze společnosti Kaspersky Lab.

“Automatické povolení přístupu pro novou aplikaci, která uvádí, že přístup je zapotřebí, znamená, že škodlivé nebo nežádoucí aplikace budou provádět všechno možné, aniž by vyžadovaly jakékoliv dodatečné informace," dodal.

Jak se zdarma bránit proti virům a hackerům

Odborníci tvrdí, že na světě je počítačovým virem nebo jiným škodlivým programem nakažen každý třetí počítač, který je připojen k internetu. Snaha internetových podvodníků, kteří viry programují, je jasná – chtějí získat identitu a peníze majitele počítače. Bránit se jim přitom lze i úplně zadarmo.

Podle bezpečnostních expertů za takto vysoké číslo infikovaných počítačů může především to, že lidé ve většině případů podceňují zabezpečení svého operačního systému. [celá zpráva]