Hlavní obsah

Epic chce virtuální svět, Facebook rovnou celý vesmír

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Facebook chce v příštích pěti letech najmout 10 000 lidí v zemích Evropské unie. Budou mít přitom jediný úkol – pracovat na vývoji „virtuálního vesmíru“ nazývaného metaverse. Podobné ambice má také herní studio Epic Games, které stojí za populárním hitem Fortnite.

Upoutávka na film Ready Player One: Hra začíná Video: Vertical Ent.

 
Článek

Může to znít jako scénář nějakého sci-fi filmu, nicméně studio Epic Games pracuje již několik měsíců na novém „virtuálním světě“, který bude sloužit k prezentaci produktů i hraní her. Má to být místo, kde se budou potkávat zkrátka všichni lidé, využívat přitom k tomu budou systémy pro virtuální realitu.

Ambiciózní plán, který byl odhalen už letos v dubnu, zatím nese pracovní název metaverse. A nemůžeme se ubránit pocitu, že si tvůrci vypůjčili celý nápad z knihy Ready Player One, kterou napsal Ernest Cline.

Foto: archív tvůrců

Celý návrh na nový virtuální svět připomíná příběh Ready Player One.

Metaverse má fungovat podobně

Pokud vás náhodou tento příběh minul – a to včetně skvělé filmové adaptace, dovolíme si malé připomenutí. Jde o strhující dobrodružný thriller z blízké budoucnosti, kde prakticky celý svět tráví všechen svůj volný čas ve virtuální realitě, ve hře zvané OASIS. Je to místo, kde mohou lidé utéct od svých všedních starostí, mohou se zde bavit, závodit, cestovat, studovat, zamilovat se… Zkrátka dělat vše, co je napadne.

A podobně má fungovat také metaverse, o kterém se šéf Epic Games rozpovídal více pro server Venture Beat. Ten přiznal, že o tomto virtuálním vesmíru začal uvažovat již v roce 2017. Chce vytvořit místo, kde lidé budou hrát své oblíbené tituly, ale stejně tak se budou prostě jen potkávat s partou přátel, případně na firemních prezentacích.

Hračky spoléhají na mobily stále častěji, propojují virtuální svět se skutečným

Mobil

Pandemie koronaviru prý celý plán ještě více uspíšila. Většina lidí je totiž kvůli nejrůznějším opatřením odkázána skutečně jen na virtuální svět – a je jedno, zda se bavíme o hraní her či práci, celá řada firem totiž přešla na práci z domova a jednotliví pracovníci společně komunikují jen prostřednictvím nejrůznějších videokonferencí.

I kvůli těmto plánům získalo studio Epic Games od investorů Metaverse finanční injekci ve výši jedné miliardy dolarů, respektive ve výši 21,6 miliardy Kč. I když se to může zdát jako závratná částka, hodnota celé společnosti je v současnosti 28,7 miliardy dolarů (622,5 miliardy korun).

Server ING si přitom všímá toho, že velký potenciál vidí ve studiu Epic Games evidentně japonský elektronický gigant Sony. Ten letos investoval ze všech firem nejvíce – zhruba 200 milionů dolarů. O rok dříve to přitom bylo dokonce 250 milionů dolarů.

Jako závody v dobývání vesmíru 

S vlastním metaversem se bude snažit uspět také Facebook, jak jeho zakladatel Mark Zuckerberg prozradil před letními prázdninami. Nyní dala společnost celému plánu reálnější obrysy. Bude se snažit přijmout 10 000 lidí v Evropě, kteří budou v následujících deseti až 15 letech pracovat na tvorbě „virtuálního vesmíru“.

Šéf Epic Games Tim Sweeney v září v rozhovoru pro The Washington Post zdůraznil, že jeho vize se od projektu Facebooku značně liší. Je tedy nepravděpodobné, že by na dokončení obě společnosti v následujících letech spolupracovali. Daleko pravděpodobnější je scénář, že spolu budou závodit – možná tak již brzy budeme svědky stejného souboje, jako když světové mocnosti spolu zápolily v dobývání vesmíru.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Výběr článků

Načítám