Hlavní obsah
Budova společnosti Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC). Foto: Claro Cortes, Reuters

Ve světě čipů přituhuje. USA chystají restrikce proti největšímu čínskému výrobci

Huawei není jediná čínská společnost, která je trnem v oku administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ve hře je podle serveru CNBC a agentury Reuters také uvalení restrikcí na největšího čínského výrobce čipů Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC). Tlak na čínské technologické podniky tak podle všeho graduje.

Budova společnosti Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC). Foto: Claro Cortes, Reuters
Ve světě čipů přituhuje. USA chystají restrikce proti největšímu čínskému výrobci

Již více než rok jsou uvaleny sankce na společnost Huawei a její dceřiné podniky, například na značku Honor. Kvůli tomu jsou již od loňského května takřka všechny nové telefony těchto firem nabízeny s osekanou verzí operačního systému Android. Kvůli uvalenému embargu totiž tyto značky u svých nových přístrojů nesmějí používat některé programy společnosti Google.

Nefungují například mapy Google, mailový klient Gmail, přehrávač YouTube či obchod s aplikacemi Google Play. Huawei nicméně všechny aplikace nahrazuje alternativami, které jsou k dispozici právě prostřednictvím AppGallery.

USA sankce navíc letos ještě přitvrdily, kvůli tomu například přišel Huawei o výrobní kapacity čipů v továrnách Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC). Poslední várku čipů pro své chytré telefony a tablety dostane 14. září.

Již dříve se spekulovalo o tom, že spolupráce mezi SMIC a Huaweiem bude kvůli americkému tlaku také ukončena. Tak se ale zatím nestalo, což může být podle neoficiálních informací jedním z důvodů, proč administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa chystá restrikce také pro SMIC.

Podle agentury Reuters mluvčí Pentagonu uvedla, že „ministerstvo obrany ve spolupráci s dalšími úřady rozhoduje o tom, zda je nutné zařadit firmu SMIC na černou obchodní listinu“. Pokud by se tak stalo, americké podniky by nesměly dodávat své produkty tomuto výrobci bez povolení amerických úřadů.

Server CNBC upřesnil, že úřady zkoumají také to, zda SMIC není napojen na čínský vojenský výzkum.

Zástupci SMIC uvedli, že jsou připraveni s americkými úřady jednat a doufají, že se vše podaří vyřešit tak, aby výroba nebyla nijak omezena. Podle nich jde pouze o „nedorozumění“. „Nejsme nijak napojeni na čínskou armádu,“ stojí v oficiálním prohlášení podniku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků