Hlavní obsah

Technické vymoženosti z bondovek už nejsou z oblasti sci-fi

Tvůrce agenta 007 Ian Fleming, který se narodil před 100 lety, by se asi divil, jakým vývojem prošla technika od prvních dílů Jamese Bonda. Starosti jeho hrdiny už jsou vzhledem ke konci studené války pasé, zato některé technické vymoženosti z dílny vynálezce Q nikoli. Většina z nich byla na svou dobu velmi pokroková a dnes už se stávají součástí běžného života.

Technické vymoženosti z bondovek už nejsou z oblasti sci-fi

Záležitostí z říše fantazie už přestaly být například falešné otisky prstů z filmu Diamanty jsou věčné z roku 1971. Japonský šifrér Cutomu Macumoto v roce 2002 prokázal, že je poměrně snadné zkopírovat otisky prstů a následně podle nich vytvořit falešné.

S využitím želatiny, jakou obsahují například gumoví medvídci, lze vytvořit otisky, které oklamou 80 procent scannerů. Ve filmu Zítřek nikdy neumírá z roku 1997 se objevil vůz ovládaný telefonem. Bond řídí ze zadního sedadla - prstem jezdí po dotekové obrazovce telefonu nabízející pohled z předního sedadla.

Přístroj nazvaný ShakerRacer dnes dokáže pilotovat auto na dálkové ovládání přes mobilní telefon vybavený měřičem zrychlení. Jeho uživatel má telefon jako volant a ukazatel žádaného směru. Tento způsob je poněkud jednodušší než metoda vynálezce Q.

Neviditelný automobil po vzoru Jamese Bonda

Dálkově ovládané roboty na vyhledávání výbušnin už též opustily říši fantazie - i s touto myšlenkou přišel Q v témže filmu. Hudbou nepříliš vzdálené budoucnosti není už ani neviditelný automobil, v němž se James Bond proháněl před šesti lety ve snímku Dnes neumírej.

Tehdy zmizení umožnila elektronika a počítače. Dnes to zvládnou zvláštní materiály, díky nimž se světlo kolem vozu láme tak, že jej činí neviditelným. Ve stejném filmu se objevily i miniaturní kyslíkové nádrže - vzácně se bondovské vynálezy objevují ve více jeho filmech - tentokrát to bylo už v Thunderballu z roku 1965.

Sony Ericsson C902: telefonujte ve stylu agenta 007

Sony Ericsson představil limitovanou edici mobilního telefonu Sony Ericsson C902 Titanium Silver. Ten byl představen společně s premiérou nové Bondovky Quantum of Solace, ve které ztvární v listopadu již podruhé hlavní roly Daniel Craig.

 

:. Sony Ericsson C902. Foto: Archiv

 

Limitovaná edice 1200 kusů je speciálně pro fanoušky Jamese Bonda vybavena tematickými vyzváněcími melodiemi, stylovými pozadími, trailerem k filmu, schématy, spořiči a uvítací zprávou ve stylu agenta 007.

  • Rozměry: 108 × 49 × 11 mm
  • Hmotnost: 107 g
  • Displej: 262 000 barev, 240 × 320 pix
  • Délka hovoru: až 9 hodin
  • Pohotovostní režim: až 380 hodin
  • Fotoaparát: rozlišení 5 Mpix, autofokus, blesk
  • Pásma GSM: 900/1800/1900/3G
  • Funkce: Bluetooth, internetový prohlížeč, e-mail, videohovory
  • Cena: 7200 Kč

Vynález velikosti cigarety poskytne hrdinovi kyslík na čtyřminutovou akci. Ovšem vědcům se zatím nepodařilo vtlačit tolik kyslíku do tak malého prostůrku. Nejmenší mají velikost pěsti a jejich obsah stačí na jednu minutu. Existují i umělé plíce, jež umožňují potápěči dýchat kyslík z vody.

Vždy je ale problémem velikost zařízení. Novinkou dneska už nejsou ani špionážní roboty. Ve snímku Vyhlídka na vraždu (1985) má robot velikosti čivavy odposlouchávat rozhovory.

Dnešní špionážní roboty hlídají vzdušné prostory. Ty nejvychytanější mají motor velikosti ptáka a všechny přístroje v minimální velikosti. Nesou i video a jsou kontrolovány elektronicky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků