Hlavní obsah
PlayStation z roku 1994 Foto: archív výrobce

PlayStation oslavil 25. narozeniny

Společnost Sony do určité míry změnila svět videoher, zásadní podíl měla také v posledních třech dekádách na jednotlivé tituly. Však také právě televizní konzole, které se pyšní celou řadou exkluzivních her, patří k těm nejprodávanějším na světě. První generace se přitom začala prodávat přesně před 25 lety, tedy 3. prosince 1994.

PlayStation z roku 1994 Foto: archív výrobce
PlayStation oslavil 25. narozeniny

První televizní konzole od Sony ale nestačila na věhlas svého následovníka, dvojka totiž drží v prodejích absolutní rekord. Začala se prodávat v březnu 2000, avšak nejprve pouze v domovském Japonsku. Hned po prvních dvou dnech bylo jasné, že půjde o naprostý hit – za pouhých 48 hodin se prodal milion konzolí, což se do té doby nepodařilo žádné jiné konzoli.

Prakticky totožná situace se opakovala na americkém trhu, kde se dvojka začala záhy prodávat. Za víkend pokořila hranici 500 000 prodaných kusů.

Na pultech obchodů vydržel PlayStation 2 až do roku 2006, kdy byl nahrazen modernější třetí generací. Za celou tu dobu si dvojku koupilo 158 milionů lidí, což z ní dělá nejúspěšnější herní systém všech dob.

PlayStation 2

Foto: archív výrobce

Jedničku si koupilo podle posledních zveřejněných dat z konce letošního léta 104 milionů lidí. I to je ale skvělý výsledek, neboť následovníka s pořadovým číslem tři si koupilo už jen 87 milionů lidí, právě proto se do přehledu šesti nejúspěšnějších konzolí vůbec nedostal.

To platí například také o Xboxu 360, který je historicky nejúspěšnější konzolí od Microsoftu. Tento model si našel domov u 86 milionů hráčů.

Po PlayStationu 2 se na druhé příčce žebříčku umístila konzole Nintendo DS s 155 miliony prodaných kusů, třetí místo pak patří modelu Nintendo Game Boy, který si koupilo 119 milionů lidí.

Nejprodávanější herní konzole:
Sony PlayStation 2 (PS2)
158 milionů ks
Nintendo DS (DS)
155 milionů ks
Nintendo Game Boy (GB)
119 milionů ks
Sony PlayStation (PS)
104 milionů ks
Nintendo Wii (Wii)
101 milionů ks
Sony PlayStation 4 (PS4)
 99 milionů ks
Sony PlayStation 3 (PS3) 87 milionů ks
Microsoft Xbox 360 (X360)
 86 milionů ks


Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků