Objednat brýle si zatím mohli pouze lidé v USA a Kanadě. Zatím je navíc dostupná pouze speciální předprodukční verze. Ta finální pro běžné spotřebitele se objeví na pultech obchodů až v druhé polovině roku a bude se patrně v některých drobnostech lišit.

Aktuálně distribuovaný model je určen především pro vývojáře, aby mohli hned v době uvedení na trh nabídnout lidem svoje vlastní aplikace. Případní zájemci o předprodukční verzi nicméně museli sáhnout poměrně hluboko do kapsy. Americký softwarový gigant si ji cení na 3000 dolarů, tedy v přepočtu více než 71 000 korun.

Microsoft HoloLens

Microsoft HoloLens

FOTO: Beck Diefenbach, Reuters

I přes vysokou cenu je prý zájem o novinku obrovský. Zástupci amerického softwarového gigantu sice konkrétní čísla neprozradili, na konferenci Build 2016 v americkém San Francisku se nicméně nechali slyšet, že zájem projevili například i giganti automobilového světa.

Brýle HoloLens tak mají v současnosti k dispozici představitelé zvučných jmen, jako je Audi, Volkswagen či Volvo. K čemuž chtějí brýle pro rozšířenou realitu automobilky využít, však zatím není jasné.

To samé platí i o dalších zájemcích, kteří po nové technologii zatoužili. Na seznamu partnerů je totiž například i NASA či různé letecké společnosti.

Na hry i telefonování

Zařízení HoloLens vypadá na první pohled jako obyčejné brýle, přední část je totiž skutečně průhledná. Když má novinku uživatel na sobě, vidí reálné objekty před sebou – například stůl, židle, sedačku, apod.

V rohu u každého oka se pak ukrývá speciální kamera, která dokáže promítat obraz jiných předmětů na hledí v reálném čase. Uživatel má pak pocit, jako by přímo před ním stála například motorka, i když tam žádná ve skutečnosti nestojí. Vše se odehrává pouze v náhlavní sadě.

Helma je vlastně takovým malým počítačem, akorát místo klasického monitoru používá speciální hledí. V obslužném programu si uživatel navolí, co přesně se má do prostoru před něj promítat.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Headset pro rozšířenou realitu Microsoft HoloLens v akci

Zdroj: archív výrobce

Jak to funguje v praxi, demonstroval americký softwarový gigant například na budovatelské hře Minecraft, která je vidět na videu výše. Přijdete do obýváku a na stole před vámi se zobrazí kostičky virtuální stavebnice, které poskládáte tak, jako by tam ležela skutečná skládačka.

HoloLens přitom nemá najít uplatnění pouze u her, ale také u celé řady aplikací. Už nyní je k dispozici například program Skype. U něj se volající zobrazí na virtuálním displeji před vámi a je jedno, jestli zrovna cestujete hromadnou dopravou nebo sedíte doma na gauči.

Kdy přesně se HoloLens objeví v prodeji a za jakou cenu, zatím zástupci amerického softwarového gigantu neprozradili.