Na výrobě holografických brýlí se Asus podle serveru Cnet dohodl přímo s Microsoftem. Je tedy velmi pravděpodobné, že tento tchajwanský výrobce převezme část technologií a dovedností právě od amerického softwarového gigantu. Design by měl být ale zcela unikátní.

A co vlastně takové holografické brýle umějí? Zařízení, které na první pohled vypadá jako lyžařské brýle, je ve skutečnosti plnohodnotný počítač s vlastním procesorem i grafickou jednotkou.

Microsoft HoloLens

Microsoft HoloLens

FOTO: Microsoft

Skutečné objekty jsou doplněny virtuálními

Když má brýle uživatel na sobě, vidí skutečné objekty před sebou. V rohu u každého oka se však ukrývá speciální kamera, která dokáže promítat obraz na hledí v reálném čase. V praxi to pak vypadá tak, jako by skutečně byl před vámi vytvořen virtuální předmět. Vše se ale odehrává pouze v náhlavní sadě.

Jak to funguje v praxi, demonstroval americký softwarový gigant již dříve například na budovatelské hře Minecraft. Přijdete do obýváku a na stole před vámi se zobrazí kostičky virtuální stavebnice, které poskládáte tak, jako by tam ležela skutečná skládačka. Tak, jak je to vidět na videu výše.

Asus ROG GX700

Asus ROG GX700 je první notebook s vodním chlazením na světě.

FOTO: archív výrobce

Zájem Asusu o holografické brýle není zas tak překvapivý. Analytici totiž předpovídají tomuto odvětví zářnou budoucnost – uplatnění vidí v první řadě mezi hráči. A právě na ty se několik posledních let zaměřuje také Asus, jenž má vlastní herní divizi Republic of Gamers, která letos uvedla například první herní notebook s vodním chlazením na světě. [celá zpráva]

Holografické brýle Microsoft HoloLens by měly být k dostání už zkraje příštího roku, avšak pouze jako vývojářský kit. Kdy budou k dostání pro koncové uživatele, zatím není známo. Otazník visí také nad dostupností a cenou holografických brýlí od Asusu.