Surface se zatím větších prodejních úspěchů nedočkal. Je to tak trochu překvapivé, protože líbivý vzhled ani pořádná dávka výkonu se tomuto počítačovému tabletu od Microsoftu upřít rozhodně nedají.

Postavení modelu Surface na trhu s počítačovými tablety by se ale podle plánů Microsoftu letos mělo zásadně změnit s uvedením další generace s pořadovým číslem čtyři. A to především díky operačnímu systému Windows 10, kterým bude novinka vybavena.

Proti Applu použijí jeho vlastní zbraň

Desítky totiž mají být nejrozšířenější platformou v celé historii amerického softwarového gigantu. Poběží nejen na klasických počítačích a noteboocích, ale také na tabletech a chytrých telefonech. A právě drtivou většinu uživatelů, kteří jsou zvyklí používat Windows na stolních počítačích, by mohla zlákat práce s plnohodnotným operačním systémem i na tabletu.

Video

Ukázka systému Windows 10

Zdroj: Microsoft

Paradoxně by tak Microsoft použil proti Applu jeho vlastní zbraň. Populární americký výrobce počítačů si totiž také pomocí uzavřeného ekosystému, postaveného na vlastních operačních systémech, buduje základny uživatelů. Jinými slovy těží z popularity iPadů a iPhonů a snaží se zlákat uživatele na počítače s Mac OS X.

Surface 4 by se měl začít prodávat na podzim ve dvou verzích – s 12– a 14palcovým displejem. Oba modely by měly nabídnout vysoké rozlišení 2160 x 1440 a pracovat s výkonnými procesory Intel Core M. Americký počítačový gigant zatím ale příchod ani jedné z novinek oficiálně nepotvrdil. Otazník tak visí i nad jejich cenami.

Trojka se v Česku neprodávala

Třetí generace tabletu od Microsoftu byla odhalena loni v květnu. Stejně jako většina ultrabooků je vybavena základními procesory Core i3 i výkonnými čipy Core i7. Na výběr jsou modely se 4 a 8 GB operační paměti.

Microsoft Surface Pro 3

Microsoft Surface Pro 3

FOTO: archív výrobce

Displej má úhlopříčku rovných 12 palců. Pozornost si zaslouží také vysoké rozlišení dotykového panelu. Zatímco většina notebooků, a nutno podotknout, že i řada konkurenčních tabletů má ve dnešní době rozlišení Full HD (1920 x 1080 pixelů), novinka nabídne 2160 x 1440 obrazových bodů.

Surface 3 se však v Česku ani na dalších menších trzích oficiálně nenabízí. Lze ale předpokládat, že čtyřka bude. Obzvláště pokud chce Microsoft skutečně ohrozit dominantní postavení Applu.