Nový flash disk od společnosti Super Talent se jmenuje RAIDDrive. Jak již samotný název napovídá, uvnitř zařízení je několik pamětí, které jsou zapojeny do takzvaného RAID pole.

Díky tomu, že jsou v disku umístěny dvě paměti, počítač může zapisovat data střídavě na každou z nich. To společně s rychlým rozhraním USB 3.0 výrazně navyšuje přenosovou rychlost. Podle výrobce by přenosová rychlost měla dosahovat až 320 MB/s.

Pro porovnání starší rozhraní USB 2.0 nabízí maximální přenosovou rychlost 60 MB /s. Počet pamětí se bohužel nepříznivě promítl do proporcí samotného přístroje. Ten je nyní takřka dvakrát větší, než konkurenční modely. Přesněji má rozměry 95 x 37 x 13,5 milimetrů.

USB Flash disk RAIDDrive od společnosti Super Talent bude nabízen s nadstandardní celoživotní zárukou v kapacitách 32, 64 a 128 GB. Přesné datum uvedení na trh zatím není známo, stejně jako přesná cena jednotlivých modelů.

Kam ukládat drahocenná počítačová data

Vypalování dat na kotouče CD nebo DVD má ke komfortu přímé práce se soubory hodně daleko. Není tedy divu, že k přenášení dat mezi počítači se mnohem více hodí USB flashdisky nebo externí pevné disky. USB rozhraní dnes nalezneme snad na každém počítači, univerzálností se proto tato média vyrovnají optickým diskům. Jenže kterou variantu zvolit?

Z hlediska zabezpečení se jeví jako lepší varianta flashdisk. V nabídce najdeme nejrůznější výrobky s ochranou začínající u číselného zámku, jiné zaměstnávají biometrické snímače otisků prstů, nejlepší potom šifrují obsah podle zadaného 256bit klíče. Zabezpečení je tak zcela instantní, funkční hned po vybalení z krabičky, a navíc na hardwarové úrovni. Existují externí disky s podobnými vymoženostmi, jejich cena je však průměrným kouskům silně vzdálena.

Na druhou stranu externí disky vedou, pokud vyžadujeme snadné zálohování dat. Dostanete s nimi většinou program pro automatickou synchronizaci, po zapojení disku k PC (a prvotním nastavení) tak proběhne vše automaticky. Díky vyšší kapacitě potom můžete synchronizovat prakticky vše. Jen se připravte, že takové programy komunikují v anglickém jazyce. To se týká i podobně vybavených flashdisků. [celá zpráva]