Hlavní obsah
Tolik rozdílní a přeci tak stejní. Bez datových nosičů si dnešní život nelze představit. Foto: mas, Novinky

Drahocenná data všude s sebou aneb na co ukládat

Vypalování dat na kotouče CD nebo DVD má ke komfortu přímé práce se soubory hodně daleko. Není tedy divu, že k přenášení dat mezi počítači se mnohem více hodí USB flashdisky nebo externí pevné disky. USB rozhraní dnes nalezneme snad na každém počítači, univerzálností se proto tato média vyrovnají optickým diskům. Jenže kterou variantu zvolit?

Tolik rozdílní a přeci tak stejní. Bez datových nosičů si dnešní život nelze představit. Foto: mas, Novinky
Drahocenná data všude s sebou aneb na co ukládat

Stejně jako osobní počítače, tak i média na přenášení dat mezi nimi se s dobou vyvíjí. Původní magnetické pásky nahradily magnetické diskety, aby po letech přišla na řadu média optická. Skok z 1,44MB disket (ZIP a LS120 se příliš nerozšířily) na 650MB CD placky byl opravdu revoluční. DVD a nyní Blu-ray jsou jen vývojovými stupni na další cestě, která pravděpodobně vede k holografickým nosičům.

Přechod k optickým médiím však přinesl i jisté potíže, které způsobily, že si stříbrné kotouče lidé spojují především s dlouhodobým uchováváním dat. Na rychlé přesunování dokumentů jsme si zvykli využívat služeb polovodičových pamětí flash. Tyto klíčenky, zprvu jen v kapacitě několika málo megabytů, postupně rostly, až dnes dosáhly běžné kapacity 32GB. A uznejte sami, že takový prostor již může uchovat solidní porci dat.

:. Flashdisky mohou být vskutku miniaturní, vyobrazený Corsair Voyager Mini však patří spíše k průměru. Jeho předností je tuhý kořínek a svižný přenos dat.foto: Novinky/mas

Rozměry proti kapacitě

Proti flashdiskům tu v přímé konkurenci stojí externí USB disky. Mluvíme nyní o 2,5“ discích původem z notebooků, které nepotřebují zvláštní napájecí zdroj. Vystačí si pouze s USB konektorem. Když si pořizujeme nové záznamové médium, nejčastěji vybíráme mezi těmito dvěma.

Hlavní rozdíly tkví ve velikosti. Zatímco klíčenky se vejdou do sebemenší kapsičky, externí disk si již vynutí místo v batohu nebo brašně. Na druhou stranu však nabídne za stejnou cenu pět až desetkrát větší kapacitu. Místo 32GB klíčenky tak můžete provozovat 200GB pevný disk. Byla by však chyba rozhodovat se pouze dle velikosti.

:. Externí 2,5" pevné disky s USB jsou díky nízkým cenám populární zálohovací média.foto: Novinky/mas

Výdrž proti pohodlí

Chcete-li s sebou neustále nosit kopii opravdu důležitých souborů, je pravděpodobně výhodnější variantou pořízení flashdisku vysoké kapacity. Za běžných podmínek je velmi těžké jej zničit. Vydrží vyprání v pračce, mráz i pád na asfaltový chodník. V tomto směru nemohou pevné disky konkurovat.

Jenže na 32GB častokrát nevměstnáte vše, co byste chtěli mít neustále při ruce. Na externí disk se vejde i množství hudby, nějaké filmy, fotografie. Prodávané kapacity dnes spadají do rozsahu 120 až 500GB, kde by si měl vybrat snad každý. Luxus nosit svá data všechna s sebou nabídnou pouze externí disky.

Zabezpečení upřednostňuje flash paměti

Z hlediska zabezpečení se jeví jako lepší varianta flashdisk. V nabídce najdeme nejrůznější výrobky s ochranou začínající u číselného zámku, jiné zaměstnávají biometrické snímače otisků prstů, nejlepší potom šifrují obsah podle zadaného 256bit klíče. Zabezpečení je tak zcela instantní, funkční hned po vybalení z krabičky, a navíc na hardwarové úrovni. Existují externí disky s podobnými vymoženostmi, jejich cena je však průměrným kouskům silně vzdálena.

Na druhou stranu externí disky vedou, pokud vyžadujeme snadné zálohování dat. Dostanete s nimi většinou program pro automatickou synchronizaci, po zapojení disku k PC (a prvotním nastavení) tak proběhne vše automaticky. Díky vyšší kapacitě potom můžete synchronizovat prakticky vše. Jen se připravte, že takové programy komunikují v anglickém jazyce. To se týká i podobně vybavených flashdisků.

Ceny vybraných flashdisků:
8GB Kingston Super Stick (34 x 12,5 x 2,2mm)
460 Kč
16GB Sandisk Micro U3 (synchro. soft.)
850 Kč
32GB A-Data PD2
1 500 Kč
64GB Corsair Voyager
3 900 Kč

Jiná možnost: Paměťové karty

Kapacita paměťových karet stoupá bok po boku s kapacitou flashdisků. Vždyť to jsou po technologické stránce blízcí příbuzní. A protože v každém novém notebooku je dnes instalována čtečka paměťových karet, můžete místo flashdisku použít například SDHC kartu. Tu jednoduše schováte do peněženky a máte po starostech s přenášením.

Čtečky bohužel zatím nejsou rozšířené tak jako USB konektory, což může člověka dostat do svízelné situace. Máte-li navíc požadavky na zabezpečení nebo větší mechanickou pevnost, zálohovací médium v podobě maličké karty pro vás nebude vhodné.

Rozdíl v rychlosti

Ošemetná je otázka rychlosti kopírování na disk nebo flashdisk připojený k USB. Zde platí, že Externí disky většinou dosahují maximální propustnosti USB, která se v reálných podmínkách pohybuje okolo 25MB/s, zatímco klíčenky se potloukají kolem 10 až 15MB/s. Je-li však rychlost důležitým faktorem, najdeme v široké nabídce i plno kousků dosahujících výkonu pevných disků.

Ceny vybraných externích 2,5" disků:
160GB Samsung S2 1 800 Kč
250GB Seagate FreeAgent Go
2 100 Kč
320GB Western Digital My Passport 2 600 Kč
500GB WD My Passport Studio (+ FireWire 800) 4 300 Kč

Co na to internet?

Možnost přenášení dat a zálohování skýtá i internet. Pracujete-li v prostředí, kde jsou všechny počítače „online“, jde o velmi atraktivní cestu. Data nemusíte s sebou nosit na fyzickém médiu, nemůžete je tedy nikde zapomenout. Stačí zřídit například FTP server a můžete z libovolného místa k datům přistupovat.

S internetem ale vyvstává otázka bezpečnosti. Co je na síti, to je dostpné i ostatním. Na jednoduchá hesla příliš nespoléhejte, pokud si chráníte choulostivá data, komplexní heslo je opravdovou nutností. V rámci bezpečnosti je mnohem lepší nosit soubory s sebou v kapse, kde je nikdo nemůže pomalu prozkoumávat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků