"Je to vlastně plnohodnotný počítač vyvinutý společností Intel, který je  speciálně navržen pro použití ve zdravotnictví," řekl ředitel nemocnice Ladislav Řípa.

Tablet s dotykovou obrazovkou a ergonomickým uchem pro přenášení a jednoduchou manipulaci při práci u pacientova lůžka váží 1,4 kilogramu. Zařízení je omyvatelné desinfekčním roztokem, má integrovanou čtečku čárových kódů, čipových karet a fotoaparát.

Zajímavostí je velmi lehká  "hot swap"  baterie. Tu je možné vyměňovat za provozu, aniž by přitom hrozila ztráta důležitých dat nebo zdržení kvůli vypnutí a zapnutí. Do nemocniční počítačové sítě se tablet připojí bezdrátově prostřednictvím WIFI sítě. Také je možné sdílet data s digitálními diagnostickými přístroji přes komunikační rozhraní standardu Bluetooth.

MCA pomocí čtečky čárových kódů eviduje podávání léků. Foto: Intel

Na mobilním klinickém asistentu (MCA - Mobile Clinical Assistant) běží nemocniční informační systém, takže lékaři a sestry mohou údaje a informace, které až dosud psali u pacientova lůžka na papír a poté přepisovali do stolních počítačů v kanceláři, zadat do systému hned při kontaktu s pacientem.

"Ušetřený čas tak mohou věnovat pacientům a předání přesnějších informací o jeho zdravotním stavu. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že to má dobrý vliv na spokojenost pacientů s kvalitou péče a informovaností o ní," uvedl Řípa. 

Klaudiánova nemocnice by měla MCA zavést na všechna oddělení jako součást projektu digitální integrace nemocnice. V rámci toho nemocnice elektronicky sleduje a eviduje zdravotnický materiál a léky - včetně jejich podávání. V krátké budoucnosti digitálně povede i kompletní lékařskou a ošetřovatelskou dokumentaci.