Hlavní obsah

Uzbekistán omezil přistup k sociálním sítím, zasáhnout musel prezident

Taškent

Uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev propustil šéfa telekomunikační inspekce, který ve středu drasticky omezil rychlost, s jakou mohou občané středoasijské země s 35 miliony obyvatel přistupovat k populárním sociálním sítím a internetovým stránkám, jako jsou Facebook a YouTube. Prezidentův mluvčí toto rozhodnutí podle agentury Reuters označil za „jednostranné a ne zcela promyšlené“ a vyjádřil očekávání, že přístup ke všem sociálním sítím bude brzy obnoven.

Foto: Profimedia.cz

Uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev

Článek

Úřady omezení přístupu vysvětlovaly tím, že tyto společnosti dosud neplní nový zákon o osobních údajích. Ten vyžaduje, aby osobní údaje o Uzbecích byly ukládány na servery v Uzbekistánu. Stejný požadavek dříve použilo Rusko k omezení přístupu k některým sociálním médiím, připomněla agentura Reuters.

Tento postup postihl také Instagram, LinkedIn a populární ruský messenger Telegram, uvedla inspekce Uzkomnazorat, která má dozor nad internetem a telekomunikacemi na starosti. Přístup k platformám TikTok, Twitter, Skype, ruské síti VK a a čínské WeChat byl omezen už od července.

Od července v Uzbekistánu prudce vzrostla popularita mobilních aplikací s virtuálními privátními sítěmi (VPN), které nadále umožňují Uzbekům přístup na zakázané weby a sociální sítě, poznamenal středoasijský server Fergana. Dodal, že za porušení ustanovení zákona o uchovávání osobních údajů nově hrozí až tři roky odnětí svobody, ale za používání podobných aplikací zatím žádný postih nehrozí.

Netflix cenzuroval obsah kvůli tureckému prezidentovi

Film

Jak mohou státy zablokovat části internetu?

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoli zablokovat.

„Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní.

Stejným způsobem je možné zablokovat i VPN služby, které vytváří virtuální tunely napříč internetem.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám