Hlavní obsah

Rusko zrušilo zákaz aplikace Telegram, neumělo vynutit dodržování

19. 6. 2020, 1:55 – Moskva

Ruské úřady ve čtvrtek po více než dvou letech zrušily zákaz používání komunikační aplikace Telegram. Podle agentury Reuters nedokázaly vynutit jeho dodržování, a platformu používaly navzdory omezení dokonce i některé státní instituce.

Foto: Ilya Naymushin, Reuters

Logo aplikace Telegram

Článek

Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor odůvodnil nynější krok tvrzením, že její zakladatel Pavel Durov je ochoten spolupracovat s úřady v boji proti terorismu a extremismu. "Roskomnadzor upouští od požadavku bránit přístupu na chatovací aplikaci Telegram po dohodě s generální prokuraturou," uvedl úřad v prohlášení.

Některá ruská média zrušení zákazu hodnotí jako kapitulaci úřadů, neboť aplikaci pro šifrovanou komunikaci i nadále používalo velké množství lidí.

Proti blokování Telegramu demonstrovaly tisíce Moskvanů

Zahraniční

Durov byl ve sporu se státními orgány kvůli jejich požadavku na rozšifrování zpráv uživatelů. Roskomnadzor požadoval, aby Telegram předával určitá data, aby mohl být zařazen na vládní seznam distributorů informací. Durov ale šifrovací klíč vydat odmítal a požadavek označoval za protiústavní.

Soudní zákaz přístupu na aplikaci byl vydán v dubnu 2018. Používání Telegramu ale úřady nedokázaly technicky zabránit a počet jeho uživatelů naopak vzrůstal. Stal se dokonce nejrozšířenější aplikací používající zpravodajské kanály.

O ne zcela důsledném přístupu státních institucí k zákazu hovoří podle Reuters skutečnost, že ačkoliv byl Telegram oficiálně zakázán, svůj kanál zde má například ministerstvo zahraničí či krizový štáb zřízený pro boj s koronavirem.

Čínská služba WeChat cenzurovala zprávy o koronaviru

Koronavirus

Jak mohou státy zablokovat části internetu?

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoli zablokovat.

„Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků