Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Trump šířil zmanipulovaný klip. Twitter poprvé zasáhl

Společnost Twitter poprvé využila své nové pravidlo a označila klip vystřižený z projevu uchazeče o demokratickou nominaci pro prezidentské volby Joea Bidena za zmanipulovaný. Nedokončenou větu, v níž Biden říká „nezbude nám než znovu zvolit Donalda Trumpa”, americký prezident Trump šířil na svém twitterovém účtu.

Americký prezident Donald Trump Foto: Kevin Lamarque, Reuters
Trump šířil zmanipulovaný klip. Twitter poprvé zasáhl

Klip zaznamenal v neděli 5,8 milionu zhlédnutí a přeposlán byl 34 000krát. Šířil ho také Dan Scavino, který v Bílém domě působí jako ředitel oddělení pro sociální média. "Ospalý Joe v St. Louis, Missouri dnes řekl: ´Nezbude nám než znovu zvolit Donalda Trumpa´," napsal Scavino k videu, přičemž uvedl nepřesně, že jde o projev v St. Louis. Podle stanice CNN se Biden takto poněkud nejistě vyjádřil ve svém proslovu v Kansas City a jeho vystoupení v St. Louis obsahovalo jinou formulaci.

Přeposílaný klip je však pouze část sdělení, které znělo takto: "Omluvte mne. Nezbude nám než znovu zvolit Donalda Trumpa, pokud budeme pokračovat v těch nekonečných hádkách. Musí to být pozitivní kampaň." Biden podle CNN narážel na "negativní útoky" v Demokratické straně, v níž nyní bývalý viceprezident o nominaci soupeří s vermontským senátorem Berniem Sandersem.

Společnost Twitter uplatnila v neděli poprvé své nové pravidlo a označila zeditovaný klip jako materiál se zmanipulovaným obsahem. Twitter nedávno oznámil, že zavádí nový přístup ke zmanipulovaným videím. Pokud by materiály mohly způsobit zásadní škodu, mají být zcela odstraněny.

Joe Biden

Foto: Michael Wyke, ČTK/AP

Scavino úryvek umístil i na svou facebookovou stránku a společnost Facebook to nechala bez zásahu. Scavino na obranu později tweetoval, že video s Bidenem nebylo nijak zmanipulováno.

Manažer Bidenovy kampaně Greg Schultz sdělil, že ačkoli to společnost Facebook nepřizná, všem je jasné, že jí jde především o peníze. A proto "je ochotná stát se v celosvětovém měřítku nejúčinnějším médiem k šíření odporných lží".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků