Hlavní obsah
Jihokorejští mobilní operátoři za kampaně propagující 5G utratili miliardy. Největší operátor SK Telecom očekává do konce letošního roku zhruba jeden milion zájemců o 5G. Foto: Ahn Young-joon, ČTK/AP

Korea jako první spustí komerční služby 5G

Jižní Korea se stane první zemí, která spustí komerční provoz telekomunikačních služeb páté generace (5G). Předhoní tak Čínu, Spojené státy a Japonsko, které tuto službu také chystají, napsala agentura Reuters. Korea doufá, že se jí díky nové technologii podaří učinit průlom v oblastech jako chytrá města a autonomní vozy a zvýšit hospodářský růst, který byl loni nejnižší za šest let. Termín spuštění byl stanoven na tento pátek.

Jihokorejští mobilní operátoři za kampaně propagující 5G utratili miliardy. Největší operátor SK Telecom očekává do konce letošního roku zhruba jeden milion zájemců o 5G. Foto: Ahn Young-joon, ČTK/AP
Korea jako první spustí komerční služby 5G

Nová technologie umožňuje až 20krát vyšší rychlost přenosu dat než širokopásmová technologie LTE označovaná jako 4G a nabízí lepší podporu umělé inteligenci a virtuální realitě. Někdy může být až stokrát rychlejší. Během ukázkových testů operátoři naměřili hodnoty okolo 2 Gb/s.

Právě vysoké přenosové rychlosti podle některých expertů povedou k tomu, že pevné sítě nebudou již potřeba. Na to budou muset samozřejmě zareagovat také operátoři, kteří budou muset přijít s nabídkami skutečně neomezeného internetu.

Nejen pro připojení PC k internetu

Sluší se nicméně zdůraznit, že standard 5G nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech. Právě tento nastupující trend byl patrný i na veletrhu CES, který se konal v lednu v americkém Las Vegas.

„5G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií,“ komentoval aktuálně probíhající pokrok Hans Vestberg, šéf telekomunikačního gigantu Verizon.

Jihokorejská firma Samsung Electronics byla první, která v únoru představila 5G telefon. Podle některých analytiků tak zaujala přední pozici na trhu 5G. Místní menší konkurent LG Electronics plánuje představit 5G chytrý telefon koncem tohoto měsíce.

Operátoři utratili miliardy

Jihokorejští mobilní operátoři za kampaně propagující 5G utratili miliardy. Největší operátor SK Telecom očekává do konce letošního roku zhruba jeden milion zájemců o 5G. Celkem má 27 milionů uživatelů.

V USA plánuje mobilní operátor Verizon spustit síť 5G ve dvou městech 11. dubna.

Obavy o bezpečnost v souvislosti se sítěmi čínské firmy Huawei zbrzdily výstavbu těchto sítí v mnoha zemích. Jižní Korea se však snaží si těchto obav nevšímat. Ze tří největších mobilních operátorů v zemi SK Telecom a KT nepoužívají vybavení od Huawei. To použil pouze menší mobilní operátor LG Uplus.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků