Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Irský regulátor má vyšetřovat předávání dat Facebooku do USA

Irský úřad pro ochranu údajů má vyšetřovat předávání osobních údajů sociální sítě Facebook do Spojených států. Nařídila mu to v úterý irská justice. Stalo se tak dva týdny po přelomovém verdiktu evropského soudu v Lucemburku, který zrušil dohodu umožňující volné předávání dat mezi EU a Spojenými státy.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Irský regulátor má vyšetřovat předávání dat Facebooku do USA

Rozhodnutí evropského soudu i dnešní nařízení irské justice je výsledkem žaloby, kterou na Facebook podal rakouský student práv Max Schrems. Provozovatel největší sociální sítě na světě podle něj nerespektuje soukromý život uživatelů. Uchovává údajně i ta osobní data, o jejichž vymazání uživatelé požádali, a rovněž údaje o lidech, kteří se k sociální síti nikdy nepřipojili. Tvrdil rovněž, že v USA není dostatečná ochrana před sledováním ze strany orgánů státní moci.

V Irsku se nachází evropská centrála Facebooku. Irská komisařka pro ochranu údajů Helen Dixonová irskému vysokému soudnímu dvoru sdělila, že hodlá provést rychlé vyšetřování.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Její úřad před dvěma lety záležitost vyšetřovat odmítl. Argumentoval tím, že věc je mimo jeho kompetence, a poukazoval na to, že evropské úřady považují úroveň ochrany soukromých dat garantovanou Spojenými státy za dostatečnou. Irský vrchní soud, u něhož kauza Schrems-Facebook nakonec skončila, se obrátil na unijní soud, aby ve věci zaujal stanovisko.

Standardy ochrany osobních dat v EU a USA se liší

Soudní dvůr Evropské unie před dvěma týdny označil rozhodnutí Evropské komise, podle kterého USA zajišťují odpovídající úroveň ochrany osobních údajů předávaných do USA z Evropy, za neplatné. Posoudit a rozhodnout, zda předání osobních dat odpovídá pravidlům na jejich ochranu, mohou podle něj jednotlivé státy unie. [celá zpráva]

Facebook agentuře AFP sdělil, že firma není a nikdy nebyla součástí programu, který by americkým úřadům umožňoval přístup k jejím serverům.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků