Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Steve Marcus, Reuters

Ruští hackeři se chystali napadnout olympiádu, Tokio se na kybernetické nájezdníky připravuje

Japonsko podnikne ochranná opatření, aby zajistilo úspěch olympijských her, jež se budou v roce 2021 konat v Tokiu. V reakci na pondělní informaci Británie o přípravách ruských hackerů zaútočit na tokijskou olympiádu, původně plánovanou na letošek, to v úterý řekl japonský vládní mluvčí.

Ilustrační foto Foto: Steve Marcus, Reuters
Ruští hackeři se chystali napadnout olympiádu, Tokio se na kybernetické nájezdníky připravuje

Letní olympijské a paralympijské hry byly kvůli pandemii covidu-19 odloženy na příští rok.

Británie a USA v pondělí upozornily na kybernetické útoky z několika minulých let, za nimiž stála ruská vojenská rozvědka. Mezi ně patřily také plánovaní a příprava kroků, které měly narušit letošní tokijskou olympiádu.

Mluvčí japonské vlády Kacunobu Kató v úterý na tiskové konferenci řekl, že je Japonsko v těsném kontaktu s USA i Británií a analyzuje získané informace. Nic bližšího k nim nesdělil.

Podle pondělní informace britských představitelů hackeři z ruské vojenské rozvědky GRU podnikali zjišťovací operace týkající se organizátorů tokijských her. Připravované útoky měly postihnout kromě organizátorů také poskytovatele logistických služeb a sponzory.

Organizační výbor tokijských her ve vlastním prohlášení uvedl, že nezaznamenal žádný významný vliv možného kybernetického útoku na svou práci. Mluvčí Mezinárodního olympijského výboru (IOC) řekl, že tato instituce klade na kybernetickou bezpečnost velký důraz a hodně do ní investuje.

Obvinění ze snahy narušit letní olympijské hry je další v řadě kybernetických útoků připisovaných Rusku, jejichž cílem byly mezinárodní sportovní organizace. Jak napsala agentura Reuters, útoky začaly před pěti lety, na začátku ruského dopingového skandálu. Světová dopingová agentura WADA loni v prosinci vyloučila Rusko na čtyři roky ze všech světových sportovních událostí včetně olympiád kvůli zmanipulování dat z moskevské laboratoře. Rusko se cítí být obětí hysterie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků