Po aktuálním iPhone 5, který identifikuje svého majitele spolehlivě pomocí čtečky otisků prstů, se o pozornost uživatelů počítačů, smartphonů nebo tabletů uchází další technologie s potenciálem reálně zvýšit bezpečnost soukromí a dat uživatelů. Projekt, za nímž stojí torontský start-up Bionym, spoléhá na zcela originální typ identifikace.

Do náramku se autorům podařilo umístit elektrokardiogram. Tedy přístroj, který běžně slouží k vyšetření srdce v nemocnici. Tlukot srdce je totiž u každého člověka jedinečný. Rytmus lze pomocí miniaturního snímače zabudovaného v náramku na ruce převést do matematického vzorce, a následně použít k identifikaci uživatele.

„Váš unikátní kardiozáznam může nahradit PIN, hesla a také klíče nebo karty,“ tvrdí autoři nápadu. Produkt pojmenovaný Nymi, který v přepočtu stojí 1600 korun, bezdrátově komunikuje se zařízeními, jež má na dosah. Jakmile se tedy objevíte v blízkosti svého mobilního telefonu nebo počítače, automaticky se odemknou. V případě, že vám někdo ukradne smartphone i náramek, Nymi to pozná a zloděje do systému nepustí.

Náramek dokáže spolupracovat s Androidem, iOS i Mac OS X a na trhu by se měl objevit v příštím roce. Podle odborníků na počítačovou bezpečnost by Nymi mohl najít využití zejména v rámci tzv. dvoufaktorové autentizace. Tedy v systémech, kde je pro ověření totožnosti potřeba kromě hesla prokázat se i druhým faktorem. Tím může být třeba jednorázové heslo poslané na mobilní telefon, nebo právě biometrický faktor.