Podle moskevských médií je Putinův výnos reakcí na znepokojivý útok mezinárodní hackerské skupiny Red October (Rudý říjen), která podle expertů opakovaně napadala servery ruských státních institucí, ale například i ruských velvyslanectví a konzulátů v zahraničí.

Na aktivitu hackerů Kreml upozornila známá ruská softwarová firma Kaspersky Labs, která patří k předním světovým výrobcům antivirových programů. Hackeři, jejichž cílem byly údajně i servery několika dalších východoevropských zemí, od roku 2007 útočili na ruskou internetovou síť prostřednictvím techniky zvané phishing. Pomocí podvodných e-mailů a jiných komunikačních prostředků pronikali bezpečnostním zajištěním serverů a získávali citlivé údaje včetně hesel či čísel kreditních karet.

O útocích skupiny Red October se Putinův dekret přímo nezmiňuje, podle agentury Reuters ale boj proti ní zaměstnává už delší dobu tajné služby Ruska a dalších států na východě Evropy. Hackeři jsou stále aktivní a útočí prý z kamuflovaných počítačových pracovišť v RuskuNěmecku.