Ve Španělsku místní policie ve spolupráci s Europolem zatkla v Madridu a Malaze čtyři osoby zapojené do aktivit Anonymous. Dva zatčení jsou ve vazbě, druzí dva byli propuštěni na kauci. Jednomu z nich je jen 16 let.

Jak informoval server Maltatoday, akce se uskutečnila v rámci takzvané operace Bouře, která je výsledkem vyšetřování zahájeného loni v červnu proti skupině hackerů odpovědných za internetové útoky. Server, přes který hnutí Anonymous komunikovalo, byl i v České republice.

Případ má vazbu i na Jižní Ameriku, kde případ pod kódovým označením Odhalení vyšetřuje Interpol ve spolupráci se španělskou policií. Deset podezřelých bylo zadrženo v Argentině, šest v Chile a pět v Kolumbii, uvedl Interpol.

Anonymous mimo jiné zasahovalo do webových stránek a publikovalo na internetu osobní údaje španělských policistů. Jeden ze zatčených podezřelých přezdívaný Bouře, byl údajně zodpovědný za správu některých zabezpečených komunikačních kanálů, které Anonymous používalo.

Data z českých a bulharských serverů

Servery, které k tomu byly využívány, se nacházely v Česku a v Bulharsku, kontrolovali je ale lidé ze Španělska, uvedl maltský server. Když jednotka pro počítačovou kriminalitu španělské policie zjistila napojení na další členské státy Evropské unie, kontaktovala Europol, s nímž akci proti hackerům koordinovala.

Díky rychlé akci se podařilo zajistit data uložená na serverech v ČR i v Bulharsku. Po soudním schválení zásahu v obou zemích, vyslal Europol své experty z centra pro počítačovou kriminalitu do Bulharska a Španělska, kde prohledali podezřelé domy, zatkli podezřelé a vypnuli servery. Případ má podle Maltatoday vazby i na Jižní Ameriku, které nyní vyšetřuje Interpol ve spolupráci se španělskou policií.

V posledních měsících se hackerské útoky množí především kvůli dohodě ACTA, kterou na konci ledna v Tokiu podepsali zástupci celkem 22 států Evropské unie včetně České republiky. Podpis, který na dohodu připojili mimo jiné i zástupci Velké Británie, Rakouska, FrancieItálie, nenabývá rovnou právní účinnosti. O nové legislativě bude nejprve ještě jednat Evropský parlament.

Minulý týden v pátek hackeři z hnutí Anonymous napadli kvůli dohodě ACTA web kolektivního správce autorských práv Intergram. Na internetové stránky umístili svůj vzkaz a zmocnili se databáze společnosti, kterou zveřejnili na jednom ze serverů určených ke sdílení dat. „Tohle je jen počátek našeho konání, v následujících dnech a měsících se bude stupňovat veškerá aktivita Anonymous na území ČR i po celém světě,“ uvedli hackeři v prohlášení.

Vypneme celý internet, vyhrožují Anonymous

Hackerům z hnutí Anonymous se podařilo zablokovat webové stránky vlád, hudebních vydavatelství i ochránců autorských práv. Tentokrát se ale chystají na největší útok v historii. Podle serveru MSNBC se chtějí pokusit na konci března vypnout celý internet. Bezpečnostní experti se nemohou shodnout, zda je hrozba útoku skutečná, či se jedná o plané výhrůžky.

„Největším nepřítelem svobody je šťastný otrok. Na protest proti zákonu Sopa, proti Wall Street, nenasytným bankéřům, nezodpovědným vůdcům, kteří trpí hladovějící svět pro své vlastní sobecké potřeby, vypneme 31. března internet,“ uvedli ve výzvě hackeři. [celá zpráva]