Hlavní obsah

USA bych měl poděkovat za skvělou reklamu, prohlásil majitel Huawei

Novinky, mif

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Zakladatel společnosti Huawei Žen Čeng-fej se exkluzivně v rozhovoru pro BBC vyjádřil k obviněním americké vlády z možné špionáže a napojení na čínskou vládu. Jakoukoliv kritiku odmítá. Washington podle něj naopak čínskému podniku prokázal službu – udělal mu skvělou reklamu.

Foto: Profimedia.cz

Zakladatel společnosti Huawei Žen Čeng-fej

Článek

„Myslím, že bych měl americké vládě poděkovat za skvělou reklamu, kterou nám dělají,“ prohlásil v rozhovoru pro BBC Žen Čeng-fej. Narážel přitom na skutečnost, že před obviněním společnosti Huawei ze špionáže mnozí Američané ani nevěděli, že značka Huawei vůbec existuje, případně co dělá.

Zdůraznil také že, „čínsko-americká obchodní válka na firmu nedopadá“. „Obrat společnosti roste,“ podotkl zakladatel Huawei. Čistý zisk se loni zvýšil o 25 procent na 59,3 miliardy jüanů (asi 202,6 miliardy Kč), tržby vzrostly o 19,5 procenta na 721,2 miliardy jüanů (asi 2,46 bilionu Kč).

Kritiku z kradení technologií odmítá

Na přímý dotaz moderátorky také odmítl jakákoliv obvinění, která ze strany USA na adresu Huawei zaznívají. „Nejen v oblasti 5G, ale například i optických čipů, je Huawei daleko před technologiemi konkurence. Vlastní přes 80 tisíc patentů a kladu si otázku, jak by mohli ze Spojených států ukrást technologie, které tam sami nemají,“ reagoval na obvinění, že jeho podnik dosáhl dnešního postavení na trhu díky krádežím konkurenčních technologií.

Podle Žena mezinárodní úspěch Huawei nestojí ani na podpoře čínské vlády. „Firma nepřijímá v Číně žádné státní dotace. Primárně dodržuje mezinárodní právo a zákony v zemích, kde působí a ve svém fungování se učí zejména od západních firem – jejich účetní závěrky léta audituje americká poradenská společnost KPMG a všechny informace jsou dostupné on-line,“ uzavřel bývalý armádní důstojník.

Je hrozba reálná?

Důrazná diplomatická ofenziva, kterou Spojené státy od loňska provádějí proti čínské telekomunikační společnosti Huawei, je podle části bezpečnostních expertů zřejmě přehnaná. Číňané podle nich nepotřebují tajný přístup k routerům společnosti Huawei, aby se infiltrovali do globálních sítí, jejichž špatné zabezpečení je všeobecně známé.

Washington ale tvrdí, že každá země, která do svých komunikačních sítí páté generace (5G) nasadí zařízení Huawei, dává Pekingu do rukou nástroj ke špionáži. Uvedla to agentura AP.

Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval i český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti jejím uživatelům, ale představují riziko, že zneužity být mohou. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, v České republice už nyní provádí.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je na místě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.

Huawei a sítě 5G

Firmu založil v roce 1987 bývalý armádní důstojník Žen Čeng-fej. Dnes je druhým největším dodavatelem chytrých telefonů na světě a lídrem v 5G technologiích, kde jsou jejími hlavními konkurenty Ericsson a Nokia.

5G je pátá generace mobilních sítí umožňující řádově vyšší přenosovou rychlost dat. Její vysoká kapacita je zásadní pro internet věcí a rychlá odezva např. pro autonomní vozy. 5G nenahradí současné sítě hned, budou nějakou dobu fungovat společně.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám