Ať už přemýšlíte, že byste mohli novou televizi najít pod stromečkem, nebo chcete mít nový přístroj „v provozu“ před svátky, máte nejvyšší čas vyrazit do obchodu. Nabídka televizí je opravdu široká. Dokonce tak, že se v ní laik může snadno ztratit. Jak tedy vybrat tu, která vám bude vyhovovat nejlépe?

Pro ten nejlepší obraz

Nejčastěji se na trhu setkáte s LED televizory. Mají nízkou spotřebu a velmi kvalitní obraz s jasnými barvami a vysokým kontrastem, takže vám zajistí opravdový televizní požitek. Vzhledem ke svým vlastnostem a také přijatelné ceně jsou dnes LED TV bezkonkurenčně nejoblíbenější. V obchodech se setkáte i s klasickými LCD televizemi. Ačkoli jsou cenově dostupnější než LED televizory, mají vyšší spotřebu a rovněž nižší životnost. Také v kvalitě obrazu mohou některé LCD modely za LED technologiemi zaostávat, nicméně nenáročného diváka uspokojí.

Pokud však máte na kvalitu obrazu a barev skutečně vysoké požadavky, porozhlédněte se mezi OLED nebo QLED televizory. Obě tyto technologie zajistí velmi věrné zprostředkování barev, výrazný jas či kontrast. Neunikne vám tedy žádný detail – ať už sledujete sportovní přenos, artový snímek nebo třeba dokument o krásách přírody plný barev.

04_listopad_Zbozi_Televizory_1

1. LG 65UK6300MLB, od 15 990 Kč
2. Philips 43PFS5503, od 6 773 Kč
3. Samsung UE65NU7172, od 17 490 Kč
4. Sony KD-55XF7596, od 14 490 Kč
5. Samsung UE49NU7172, od 9 945 Kč
6. Panasonic TX-40FS503E, od 9 990 Kč

Ovšem nejen technologie obrazu by měla být při výběru televizoru rozhodující. Je nutné vědět, jak bude váš nový přístroj přijímat televizní signál – zda prostřednictvím standardního pozemního vysílání, přes kabel nebo satelit. Proto věnujte pozornost tuneru, jímž je vámi vyhlédnutý přístroj vybaven.

Především sledujete-li pořady prostřednictvím pozemního signálu, mějte na paměti, že současný standard DVB-T bude začátkem roku 2021 zcela nahrazen modernější verzí DVB-T2. Abyste tak nemuseli ještě řešit nákup set top boxu, ujistěte se, že vámi vybraný model televize DVB-T2 již podporuje (společně s kodekem HEVC, přes který bude kódován obraz).

Když jen filmy nestačí

Nechcete televizor jen na sledování filmů, ale rádi byste využívali i řadu dalších funkcí? Pak se porozhlédněte mezi takzvanými SMART televizemi. Ty umožňují surfování na internetu, sledování videí on-line (a to jak na YouTube, tak například v archivech televizních stanic či na placených filmových serverech) a mnoho dalších funkcí. Řadu modelů navíc snadno propojíte se svým mobilním telefonem. Z klasické televize se tak stává skutečný multimediální přístroj.

K důležitým parametrům při výběru televize patří také rozlišení. V současnosti se setkáte se čtyřmi typy – nejnižší HD Ready je postupně nahrazováno Full HD, modernější přístroje již disponují Ultra HD rozlišením (neboli UHD 4K televize, případně 8K TV), které zajistí neskutečně ostrý obraz a uspokojí i nejnáročnější diváky.

04_listopad_Zbozi_Televizory_2

1. Samsung UE43NU7442, od 11 789 Kč
2. LG 55UK6200PLA, od 11 990 Kč
3. Sony Bravia KD-55XF7005, od 12 990 Kč
4. Panasonic TX-65FX700E, od 22 989 Kč
5. Philips 43PUS7303, od 10 999 Kč
6. LG OLED55B8PLA, od 33 990 Kč

Zaujala vás v obchodě televize se zakřiveným displejem? Pak vězte, že takový přístroj poskytuje skvělý zážitek, nicméně je třeba mít na paměti, že není příliš vhodný pro početnější „publikum“. Nejkvalitnější obraz totiž poskytuje hlavně divákovi, který sedí v ideálním pozorovacím úhlu, tedy proti středu obrazovky.

Ačkoli jsou trendem dneška rozměrné obrazovky, pamatujte, že ne vždy platí úměra čím větší úhlopříčka, tím kvalitnější televizní zážitek. Pamatujte, že úhlopříčka by měla být asi 2krát až 3krát menší než vzdálenost, ze které budete obrazovku sledovat. Pokud si obří televizi koupíte do malého pokoje, její sledování nebude právě komfortní. Z přílišné blízkosti totiž neuvidíte celý obraz.