Britští podnikatelé Michelle Moneová a Doug Barrowman jako první na světě nabídli možnost zaplatit bitcoiny za nový byt ve svém novém rezidenčním projektu Aston Plaza and Residences, který staví v Dubaji Science Park.

Za menší studio zaplatí zájemce rovných 30 bitcoinů (asi tři milióny korun). Větší apartmán s jednou ložnicí pak stojí 50 bitcoinů (asi 5,1 miliónu korun).

Takto vypadá byt, který je možné zakoupit za bitcoiny.

Reálné ceny se však mohou výrazně lišit a každé čekání se může prodražit, protože hodnota bitcoinu se neustále dramaticky mění. V současnosti se jeden bitcoin prodává za více než 4600 dolarů, což je více než čtyřnásobek toho, kolik stál na začátku roku, a jeho cena stále roste.

„Chceme dát příležitost bitcoinovému světu. Je to pro bitcoinové uživatele dobrá možnost, jak své bitcoiny utratit za cihly a maltu,“ řekla Moneová CNN Money. Kupci přitom mohou bitcoiny zaplatit nejen za samotný byt, ale i za jeho vnitřní vybavení.

Investovaly desítky tisíc Čechů

Do bitcoinů již investovaly i desítky tisíc Čechů a platbu jimi akceptuje více než stovka firem. Můžete s nimi zaplatit například útratu v kavárně, nakoupit v obchodě, ale populární jsou zejména v e-shopech, včetně Alzy.

Alza tuto možnost nabídla jako první velký český e-shop letos v květnu. Do svých showroomů v Praze a Bratislavě nainstalovala bankomaty, kde lze koruny a eura směnit za bitcoiny. Za pouhé tři týdny tuto možnost využily stovky zákazníků, kteří zde utratili bitcoiny za milióny korun.

Novodobá zlatá horečka

Bitcoin se těší tak velké popularitě i díky tomu, že se dá těžit na vlastní pěst pomocí výkonných počítačů. Novodobí těžaři tak doslova rozpoutali na internetu zlatou horečku. Je to patrné při pohledu do nabídek jednotlivých obchodů, kde je řada grafik a procesorů beznadějně vyprodaná. A to platí i v Česku.

Poptávka je vysoká především u hardwaru, který by jinak našel uplatnění v herních sestavách. „Největší zájem je o grafické karty AMD Radeon RX 580, RX 570, NVIDIA GTX 1060 a GTX 1070. Zájem je dokonce takový, že jsou aktuálně na celém trhu nedostatkovým zbožím,“ reagoval na dotaz Novinek Michal Gabriel, marketingový ředitel CZC.cz.

Od letošního května je například bitcoiny možné platit v Alze. „Průměrná objednávka se pohybuje momentálně v částce kolem 8000 Kč, největší objednávka byla v hodnotě 560 000 Kč,“ uvedl pro Novinky.cz Igor Pauer, e-commerce business director Alza.cz.

Bitcoiny a další kryptoměny se uchovávají ve speciálních virtuálních peněženkách. Více se o této problematice dozvíte v našem dřívějším článku. [celá zpráva]