Hlavní obsah

Německo musí podle expertů přitvrdit postupy proti kyberzločinu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Berlín

Tvrdší postup v boji proti kyberkriminalitě, ilegálním praktikám v anonymní sféře internetu známé jako darknet a dalším organizovaným zločineckým strukturám požaduje šéf německého Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch. Proti hrozbám na internetu se nedá bojovat zbraněmi z doby kamenné, řekl listu Die Welt a v interview požaduje zpřísnění zákonů a zejména trestního postihu kyberzločinců.

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Ilustrační foto

Článek

"Profesionální hackeři mohou způsobit ohromné škody. Představují nebezpečí pro bezpečnost i ekonomiku. A to se musí výrazně odrazit ve výměře trestu," prohlásil Münch. Poukázal přitom na 82 000 případů kyberzločinů zaregistrovaných v loňském roce se škodou vyčíslenou na více než 51 miliónů eur (asi 1,3 miliardy korun).

Na darknetu bují obchody s drogami, zbraněmi a dětskou pornografií, napsal Die Welt. Ten, kdo tyto ilegální platformy provozuje, ale musí počítat jen s mírnými tresty, stejně jako prostí hackeři.

Názorně o tom svědčí podle deníku jeden z nedávných případů. Profesionální hacker, 29letý Brit Daniel K. narozený v Izraeli, působící pod přezdívkou Spiderman, byl po mnohaměsíčním pátrání v únoru dopaden na londýnském letišti. Spiderman stál v listopadu 2016 za kyberútokem na servery telekomunikační skupiny Deutsche Telekom - výpadek sítě tehdy postihl kolem 1,25 miliónu jejích zákazníků, kteří se museli několik dnů obejít bez internetu, telefonu a digitální televize. Telekom vyčíslil způsobenou škodu na více než dva milióny eur (asi 52 miliónů korun).

Trestní zákoník musí být reformován

Před soudem ale Spiderman vyvázl v porovnání s výší způsobené škody s nanejvýš mírným trestem. Koncem července ho zemský soud v Kolíně nad Rýnem odsoudil k podmínečnému trestu jednoho roku a osmi měsíců odnětí svobody. Horní hranice trestní sazby přitom činí deset let, obžaloba žádala dva roky. Soud ale poukázal na plné doznání obžalovaného a lítost, kterou projevil.

"Trestní zákoník za kybernetické zločiny musí být reformován a modernizován, jinak nemohou být dostatečně potrestány mnohé ze zločinů, s nimiž se setkáváme," řekl německému listu Georg Ungefuk z generální prokuratury ve Frankfurtu nad Mohanem, dlouholetý uznávaný odborník působící v Ústřední agentuře pro boj s internetovou kriminalitou (ZIT).

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann, jehož strana by ho ráda viděla na postu spolkového ministra vnitra po zářijových parlamentních volbách, říká, že Německo potřebuje komplexnější přístup ke kyberkriminalitě, navzdory své decentralizované federální struktuře, která převádí velkou odpovědnost na jednotlivé spolkové země.

"Kompetence mezi spolkovou vládou, spolkovými zeměmi a armádou jsou v kybernetické sféře dokonce ještě nejasnější než v boji proti terorismu," řekl Herrmann listu Die Welt. "Potřebujeme nové struktury."

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám